-34- krijgt het Tehuis zelfs radiodistributie. Aan het einde van het jaar kreeg de moeder een budget van 25,- a 30,- om in het Tehuis Sinterklaas te vieren. Het College bemoeide zich niet met de dagelijkse gang van zaken in het huis. Wel had het College regelmatig overleg met hen over de voortgang. Desgewenst kon het College passende maatregelen nemen om bijvoorbeeld voorraden te laten aanvullen of herstelwerkzaamheden te laten uitvoeren. De Armenadministratie bezat ook land, huizen en opstallen. Het beheer hiervan was een wezenlijk deel van hun taak. Daarnaast had het College van Regenten als opdracht te zorgen voor een goede armenvoogdij en het beheer van het huis en de bezittingen van bedeelden. Er was nog een derde belangrijke taak, namelijk zorg dragen voor een ordentelijk personeelsbeheer. In feite kwam het erop neer dat het College als belangrijkste taak had om een goede vader en moeder aan te stellen die op een juiste manier de werkzaamheden lieten uitvoeren en het personeel op een juiste manier wisten in te zetten. In de door mij onderzochte periode is alles zodanig verlopen dat er geen melding is gedaan van strubbelingen. Op één incident na. De dienstbode of meid of hulp in de huishouding Aaltje de Vries heeft het karakter lastig te zijn. Het oordeel van de regenten is dat het in haar aard ligt lastig te zijn. Haar dienstverband wordt opgezegd, tenzij er op korte termijn verbetering is en er geen klachten meer komen. De klachten over Aaltje houden aan en dus moet ze weg. Aaltje verzoekt het College om te mogen blijven, maar men blijft bij het besluit. De weesmoeder heeft geen vertrouwen in de nieuwe kracht, Niesje Sterk. Zij wil Aaltje behouden. Als de regenten dat niet inwilligen, dan dreigt zij ermee om met de weesvader ontslag te nemen, (chantage dus, en tamelijk hoog spel). Regent De Boer vindt dit brutaal. Hij wil niet met zich laten sollen. Als blijkt dat voorzitter De Vries en regent Blokker de kant van de weesmoeder kiezen, dan overweegt De Boer zelf op te stappen. Hierna volgt een onderhoud met de weesmoeder. Daaruit blijkt dat zij bij haar standpunt blijft. De stemming in het College is twee stemmen voor het aanblijven van Aaltje en één stem tegen. De Boer trekt zijn woorden in en Aaltje mag blijven. De beoogde opvolgster van Aaltje, Niesje Sterk, ziet haar nieuwe baan niet doorgaan, mede ten gevolge van de tegenwerking van de weesmoeder. Via de rechter eist zij een vergoeding van geleden schade door het niet doorgaan van haar nieuwe betrekking van 102, -. Er vindt bemiddeling plaats tussen Niesje en de regenten. Niesje stelt voor om 70, - te betalen. De regenten gaan niet akkoord en dienen een tegenvoorstel in om 30, - te betalen. Hiermee gaat Niesje niet akkoord. De zaak wordt in handen van de rechter gelegd. Uiteindelijk stelt hij de schadeloosstelling vast op 77,29. De deurwaarder komt uiteindelijk dat bedrag plus kosten innen, totaal 98,07. Achteraf zou je kunnen zeggen dat door de wankelmoedigheid en de weinige besluitvaardigheid van de regenten, gecombineerd met het krachtdadige en chantabele gedrag van de weesmoeder, het College een hoge prijs heeft betaald. Historisch Niedorp, informatieblad 2011 nr. 2

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2011 | | pagina 34