-32- - Doopsgezinde Gemeente te Nieuwe Niedorp - Inwoners van Moerbeek - Inwoners van Terdiek - Inwoners Langereis - Inwoners van Winkel - Inwoners van 't Veld - Inwoners van Oude Niedorp - Inwoners van Nieuwe Niedorp - Ambachtschool te Hoorn - Raad van Arbeid te Hoorn - Familie behoeftigen - Gemeentebestuur Nieuwe Niedorp - Gemeentebestuur Langedijk - Gemeentebestuur Opmeer - Arrondissement Alkmaar betreffende kinderbescherming - Huize Assisi te Udenhout - Sanatorium te? - Gesticht voor zenuwlijders te Oegstgeest - Gesticht Duin en Bosch te Castricum - Ziekenhuis te Amsterdam - Artsen voor advies In de onderzochte periode zijn in totaal 24 mensen voor verpleging opgenomen en zijn 95 huishoudens bedeeld. In een bijlage heb ik aangegeven waaruit de bedeling bestond. Het is trouwens opvallend dat slechts zelden tevergeefs een beroep werd gedaan op ondersteuning. Van de opgenomen ouderen voor verzorging en verpleging overleden er ook regelmatig mensen. Er was slechts ruimte voor een beperkt aantal opnames. Wellicht werd er weinig beroep gedaan op de kas uit gêne, bescheidenheid of onbekendheid met het bestaan ervan, of de nood in de gemeente was niet hoog. Ook is het mogelijk dat de regenten ruimhartig waren met het verlenen van onderstand. Mogelijk dat de kas goed gevuld was. Opname in het Tehuis Voor de nieuwbouw van het Armen- en Weeshuis in 1910, heette het oude pand Het Armenhuis. De voorwaarde voor subsidiëring door de Wezenadministratie was onder andere dat de naam vanaf 1910 officieel Armen- en Weeshuis luidde. In de notulen van 28 februari 1922 wordt gesproken over het Tehuis voor Ouden van Dagen. Ook op de plaquette is een strook bevestigd over de oude naam. De naam luidt Rusthuis. Ik heb niet kunnen achterhalen door wie en wanneer de naam is gewijzigd. Duidelijk is dat de naam in 1910 Armen- en Weeshuis was en dat op 28 februari 1922 gesproken wordt van Tehuis voor Ouden van Dagen. Ik hoop dat iemand daar duidelijkheid over kan geven. Vanaf hier zal ik spreken over het Tehuis. De beheerders van het huis, die ook in het huis woonden, de weesvader en weesmoeder, Historisch Niedorp, informatieblad 2011 nr. 2

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2011 | | pagina 32