-31- regenten hoorden het verhaal aan en reageerden veelal met het besluit om op huisbezoek te gaan om zichzelf van de noodzakelijkheid van ondersteuning te overtuigen. Het is opvallend dat regenten benaderbaar waren en hun taak als armenvoogd ernstig namen door persoonlijk poolshoogte te nemen. Het kwam ook regelmatig voor dat mensen toestemming vroegen een pleidooi te houden in het belang van een ander en om hun zorg uit te spreken. De regenten stonden daar open voor. Het verzoek was vaak om opgenomen te worden in het huis of om onderstand (of bedeling of bijstand). Kennelijk was dit de communicatie over dit soort zaken in die jaren. Ook gebeurde het dat de regenten bereid waren onderstand te verlenen of om iemand op te nemen in het Tehuis (zoals het wordt genoemd) onder de voorwaarde dat het College het beheer over de bezittingen, de verzekeringen, eventueel kapitaal krijgt. Hieronder vallen ook begrafenispolissen, pensioenuitkeringen en rentezegels. De boekhouder heeft hierbij een belangrijke taak. Als mensen opgenomen werden in het Tehuis voor verzorging en verpleging, dan werd de verzorging en verpleging verleend door eigen personeel. De zorg kon eventueel aangevuld worden door het Witte Kruis in te zetten. Verzoeken tot opname werden niet altijd ingewilligd. Het College kon besluiten dat familie of de kinderen de zorgtaak op zich konden nemen. Omdat het Tehuis van Nederlands-hervormde oorsprong was, werd het verzoek om opgenomen te worden van een rooms-katholieke inwoner wel afgewezen. Voor zaken die ingewikkeld lagen, werd overleg gehouden met B en W. Het betrof dan zaken die met onderhoud te maken hadden, of het niet nakomen van financiële verplichtingen. Daar waar besluitvorming 'stroperig' was of men het niet gemakkelijk eens kon worden of nader onderzoek nodig was, werd regelmatig besloten met de zin: "Het College neemt in deze een afwachtende houding aan." Netwerk, bedeelden en bedeling Om hun werk goed te kunnen doen hadden de regenten zogezegd "open lijnen" naar allerlei instellingen die betrokken of gebaat waren bij zorg. In de notulen worden de onderstaande instanties genoemd. Instanties waarmee het College van Regenten contact had voor samenwerking, informatie-uitwisseling, financiële afspraken en informatie. In ieder geval noodzakelijke contacten om de armenvoogdij en de armenzorg zo goed en consequent mogelijk uit te kunnen voeren. In de notulen kwam ik de volgende contacten tegen: - Rooms-katholiek armbestuur 't Veld - Armen- en Weeshuis te Nieuwe Niedorp - Nederlands Hervormde Diaconie te Nieuwe Niedorp Historisch Niedorp, informatieblad 2011 nr. 2

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2011 | | pagina 31