-30- Armenadministratie en de Nederlands Hervormde Diaconie, zo beweert Wit in zijn boek Niedorp in historisch perspectief uit 1993, p. 74. Bestuur In deze periode heeft de Algemene Armenadministratie een stabiele bezetting, waarin slechts twee wijzigingen zich voordeden en het College met twee personen werd uitgebreid. Het College van Regenten in de periode 1922-1929 bestond uit: Naam Periode Functie Opvolger Periode Functie Jb. De Vries 1903-1932 Voorzitter K. Blokker 1908-1930 Regent/armenvoogd K. Mijts 1912-1932 Idem J. Goet 1914-1924 Idem P. de Boer 1924-1930 Idem D. Pool 1920-1926 Secretaris/boekhouder S.G. Wit 1926-1948 Idem Mw. M. Kooy 1928 Regentes Mw. A. Jes 1928 Idem Opvallend is de stabiliteit van het College in dienstjaren en samenstelling. Ook opvallend is dat het College besloten heeft om het bestuur uit te breiden met twee vrouwen (voor het eerst!). In de notulen worden de motieven voor deze keuze niet verhelderd. Evenmin wordt duidelijk wat de specifieke taak is van de vrouwen. Waarschijnlijk was hun taak om zich bezig te houden met het reilen en zeilen van de huishouding in het tehuis. Vrouwen waren daar beter in, vond men en in die tijd zeker. Van Goet is bekend dat hij de gemeente verliet en daarom ontslag nam. Het was voorwaarde om Nederlands Hervormd en woonachtig in de gemeente te zijn. De reden van ontslag van Pool is mij niet bekend. Uit de notulen van het College komt een beeld van de werkzaamheden van de regenten naar voren. Ik zal het beeld trachten te schetsen van hun contacten en hun manier van werken. De heren kwamen één keer per week bij elkaar en namen vervolgens de lopende zaken door. De notulen werden door de secretaris voorgelezen en na akkoord van de vergadering ondertekend door de voorzitter en de secretaris. De vergadering vond plaats in de regentenkamer van het Armen- en Weeshuis, of Tehuis voor Ouden van Dagen. De Algemene Armenadminstratie werd ook wel het Burgerlijk Armbestuur genoemd. De agenda bestond voor een deel uit standaardzaken, zoals het opmaken van de jaarrekening (die voor verantwoording aan de Gemeenteraad was). Een ander vast punt was het beheer en onderhoud van het huis, het beheer van de voorraden. Het College had ook de verantwoordelijkheid voor het beheer van de gemeenteboerderij De agenda bestond verder uit ondersteuningsvragen of verzoeken tot opname en zaken die incidenteel voorkwamen en speciale aandacht vroegen. Deze zaken vormden wel een wezenlijk onderdeel van de werkzaamheden van de regenten. De primaire informatie voor de regenten kwam van inwoners van de gemeente, de omliggende gemeenten en de buurtschappen. Zij meldden nijpende zaken in de familie, bij kennissen of buren en drongen aan op ondersteuning of opname. De Historisch Niedorp, informatieblad 2011 nr. 2

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2011 | | pagina 30