Armenzorg in Nieuwe Niedorp 1922-1929 -29- Tot slot wil ik nog een oproep doen Tijdens mijn onderzoek stuitte ik op Nanne Wit. Hij was zoon van gemeentesecretaris Jacob Wit en Aaltje Brugman. Hij is geboren op 4 april 1849. In 1868 vertrok hij naar Haarlemmermeer, in 1881 is hij ambtshalve weer ingeschreven in Nieuwe Niedorp. Hij vertrok onmiddellijk weer, naar Amsterdam. Als beroep is vermeld dat hij letterzetter was. In het levensverhaal van Piet Zwagerman, uit mei 1998 in Historisch Niedorp, wordt hij genoemd. Uiteindelijk is hij terechtgekomen in het Armenhuis, berooid en aan de drank. Hij overleed op 68 jarige leeftijd op 20 april 1917. Van Nanne was bekend dat hij mooie brieven kon schrijven en dat hij, volgens een bijschrift van een foto rond 1910, bekend stond als dorpsdichter. Dat laatste trok mijn belangstelling. In het archief heb ik tot mijn spijt geen informatie over hem kunnen vinden. Ook brieven of gedichten heb ik niet kunnen vinden. Graag zou ik in contact komen met mensen die mij meer over Nanne en zijn brieven en gedichten kunnen vertellen. Nieuwe Niedorp, oktober 2011 door Niek Snip Inleiding Dit is het derde artikel over armenzorg in Nieuwe Niedorp. Het eerste handelde over de bouw van het Armen- en Weeshuis in 1910, het tweede over de personen die op de plaquette staan in De Vijverhof. Dit derde artikel gaat over de armenzorg in Nieuwe Niedorp in de periode 1922-1929. Over deze periode is een notulenboek bewaard gebleven dat een beeld schetst van de armenzorg in die periode. Het geeft inzicht in de werkwijze van dit College, de regenten en de armenzorg in de periode 1922-1929. Ook geeft het een beeld van de noden en behoeften van de bevolking, van de aard van de bedeling, van de criteria die men hanteerde. Soms ook van principiële uitgangspunten en motivaties voor bepaalde handelwijzen en van de besluitvorming. Ook geeft het enig zicht op de wijze hoe het Tehuis werd beheerd, op personeelsbeleid, op het aantal bedeelden (huiszittende armen) en de verpleegden in het Tehuis, op het netwerk waartoe de Armenadministratie behoorde en op de manier van werken. Helaas is er geen verslaggeving voorhanden van de periode daarvoor en daarna. Deze notulen geven een goede schets van de werking van de armenzorg in Nieuwe Niedorp in de genoemde periode. Na 1918 verminderde het aantal verpleegden in het Tehuis voor Ouden van Dagen in Nieuwe Niedorp gaandeweg. Aat Wit vermoedt dat de oorzaak ligt in de ondersteuning die vooral weduwen ontvingen als huiszittende armen. Veel weduwen kozen ervoor zelfstandig te blijven wonen en steun te ontvangen van de Algemene Historisch Niedorp, informatieblad 2011 nr. 2

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2011 | | pagina 29