Deelproject 5 -26- blz. 4 Er wordt beweerd dat de graaf van Holland, Floris V, behulpzaam was bij het aaneensluiten van de verschillende dijkjes tot onze Omringdijk. Dat was echter al voor die tijd gebeurd! Dat is tot dusver de algemene opvatting, blz. 9 Hier (maar ook elders in het project) staat dat de Niedorper Kogge een polder is. Dat betekent dat de schrijver én niet weet wat zo'n West-Friese Kogge inhoudt en ook niet weet wat een polder is. Erger kan het haast niet als je over West-Friesland schrijft, blz. 11 Of er in Kolhorn walvisvaarders hebben gewoond is mij onbekend. Maar dat Barsingerhorn ook een echte zeehaven had, lijkt mij uiterst onwaarschijnlijk. Daar werd juist Kolhorn voor gebruikt, blz. 12 Men spreekt over de oude strijkmolens aan de Mientsloot. Dat is niet juist. De strijkmolens waren te vinden op een schiereiland tussen de Grote en de Kleine Kolk die daartoe speciaal waren gegraven. Dat de term strijkmolens echt verduidelijkt kan worden met 'over het water strijken' mag ook betwijfeld worden. De echte functie wordt in elk geval niet uitgelegd. (Het water opvoeren van een lagere naar een hogere boezem.) blz. 13. Een nogal onduidelijk kaartje waarbij men de plaats van de molens totaal verkeerd aangeeft. (Moet midden-onder, vlakbij de Kromme Gouw die redelijk te onderscheiden is.) De Vierdorpenpolder bestaat niet en heeft nooit bestaan. Waarschijnlijk bedoelt Van Manen de Niedorperpolder. blz. 14. De inmiddels bekende verkeerde uitleg over de functie van 't Verlaat. Over de stolpboerderij wordt beweerd dat óm het hooivak aan drie kanten de stallen voor het vee zijn te vinden. Dit is onjuist. Er werden twee zijden als stal gebruikt, en één zijde als plaats voor de hooiwagens en om er met vlegels te dorsen. Vandaar ook 'de dors' genoemd, blz. 15. Hollebollegrasland als term voor het grasland op een inversierug komt me onbekend voor. De foto van het kanaal is een verkeerde keuze. Namelijk van het kanaal Kolhorn-De Stolpen. Op oorlogspad (groep 7 en 8) blz. 3 De verkeerde showroom. Het gaat om een ander pand meer naar het oosten, blz. 4 Hier de eigenaardigheid om de geallieerden maar de schuld te geven van de voedselschaarste. Dit was indertijd typisch Duitse propaganda, blz. 9 Onduidelijk wat L.O. betekent, blz. 11 Hannama moet Hannema zijn. blz. 14 Waarom twee gaarkeukens in dat kleine Lutjewinkel? Waarom zo'n uiterst vreemde foto van de huidige melkfabriek? Er is geen bom gevallen bij de Fenixkerk (die trouwens nog niet zo heette). De bommen op het land achter de boerderij van Zwagerman zijn niet vermeld. blz. 15 Waarom zo'n volstrekt onduidelijke foto van de bunker bij De Weere? Historisch Niedorp, informatieblad 2011 nr. 2

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2011 | | pagina 26