Deelproject 6 -25- blz.9-10 Het inmiddels bekende vierkantverhaal met volledig voorbijgaan aan de talloze dubbele vierkanten met de verlengde nokken, blz. 11 De melkfabriek zou staan op de plaats van het spoorwachtershuis. Nee, dat huis stond gewoon ten oosten van de fabriek, blz. 13 Kinderen die voor bullopers speelden? Daar geloof ik helemaal niets van. Dat was mannenwerk, zij het voor een paar 'minderbedeelden' uit het tehuis. Althans in Nieuwe Niedorp. Foto van het slotengraven? Het lijkt er eerder op dat een oude sloot hier eens duchtig geschoond wordt, mét de nodige afzettingen. blz. 16 Oom Wiebe zou hier langs Nieuwe Niedorp varen. Nee, 't Verlaat, blz. 18 Verkeerde uitleg over de functie van dit verlaat. Het gaat hier niet over polders, maar over verschillende boezemwateren en die liggen nu eenmaal buiten de polders. blz. 19 Een foto van een goed voorbeeld van een sluis? Het lijkt er niet op. Een vergelijking met 't Oudeniedorper Verlaat slaat nergens op. blz. 19-20 Opnieuw het Regthuys dat geen rechthuis is geweest, maar een herberg. De term 'tankstation' bestond nog niet in 1910, misschien wel benzinepomp. Stolpen achter de Omringdijk (groepen 7 en 8) blz. 2 Uitleg over de naam Enkhuizen. Er staat 'enk' betekent niet voor niets hoek of bocht. Hoe komt men daaraan? Volgens Verdam betekent 'enk' bouwland of bebouwd land. Van Berkel en Samplonius spreken over 'weide of bouwland'. Er zou ook gedacht kunnen worden aan 'huizen van Enke (als persoonsnaam). Zie bijvoorbeeld ook Jan Pannekeet. Je kunt helemaal niet controleren op de kilometerteller van je auto of de Omringdijk 126 kilometer lang is. Op diverse plaatsen is alleen fietsen mogelijk, bijvoorbeeld Alkmaar. Vervolgens komen we Winkel tegen als 'gevonden' op een (historiserend) kaartje op blz. 3. Met zogenaamd uitzicht op zee. Dat is niet waarschijnlijk. De echte inlaagdijk was er pas in 1335. Of dus Niedorp in 1250 direct aan zee lag mag betwijfeld worden. Er wordt echter gesteld dat dit o o k via de nog natte Heerhugowaard het geval zou zijn. Want dat meer staat in verbinding met de Zuiderzee. Een wat vreemde redenering. Dan staat er: Heer Hugo moet er nog een 'waard', een polder van maken. Twee merkwaardige uitdrukkingen: over die heer Hugo van wie we vrijwel niets weten. En dan de term 'waard' die oorspronkelijk een zeer waterig gebied aanduidde met hier en daar - en dan nog bij tijd en wijle - wat hogere droge plekken. Op het eigenaardige kaartje is de Langereis even verbreed tot zeearm. Wie bedenkt zo iets? Historisch Niedorp, informatieblad 2011 nr. 2

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2011 | | pagina 25