Deelproject 5 -24- blz. 15 Driehonderd jaar geleden voeren de Kolhorners naar Indonesië en verdienden veel geld aan de handel... Het zou een rijke plaats zijn geweest. Onzin. Kolhorn was geen VOC-plaats. Men verdiende wel wat aan de eigen doorvoer naar Amsterdam toen Pampus voor de grote schepen steeds meer stagnatie opleverde. blz. 17 Het veld zou een oude naam zijn voor een stuk land, vandaar 't Veld. Nee, het betekende oorspronkelijk nog tamelijk woest gebied waarin iedereen zijn vee mocht laten grazen. (De verspreid liggende kleine individuele ontginningen werden kampen genoemd.) blz. 19 Er staat letterlijk: Tegenwoordig zijn rieten daken brandveilig. Onzin. Ook als ze geïnjecteerd of bespoten zijn met een brandwerend middel zijn ze nog brandgevaarlijk. blz. 21 Het zogenaamde Regthuys (met foto) van de Heerhugowaard is dat nooit geweest. blz. 23 Er wordt vermeld dat Lutjewinkel 'Kleine Hoek' betekent. Nee, het is een vergelijking met het grotere dorp Winkel en heeft dus niets meer met een zogenaamde hoek te maken, blz. 26 Kromme Gouwe is verkeerd gespeld. Een 'e' te veel. De Gouwe ligt in de buurt. Reis door de geschiedenis, Niedorp zoals het vroeger was (groep 6) blz. 3 Rare tekst bij 1900, maar vooruit. Grote stukken van de Zuiderzee zijn drooggelegd. Ook dicht bij Niedorp: de Wieringermeer. Het lijkt dat men hier de Groetpolder vergeten is die in 1844 is ingepolderd, blz 4 Oom Wiebe vaart zogenaamd over kanalen en meren van Niedorp. Onzin. Er was een enkel zeer klein meertje als de Rijd, en kanalen ontbraken nog helemaal in 1910. Wat taal betreft zijn er ook nog wel wat aanmerkingen te maken. Dorpsstraat verliest hier en daar een verbindings-s en op blz. 5 wordt 'hen' in plaats van 'hun' gebruikt (3e naamval), blz. 7 Hier staat dat de Kromme Gouw smaller wordt als hij Mientsloot gaat heten. Dat is onjuist, nog afgezien van het feit dat het twee verschillende wateren zijn. Er wordt gesproken over het stoomgemaal in de Kromme Gouw. Het staat eigenlijk, net als de vroegere strijkmolens aan het zij water, de bekende Kolken bij Lutjewinkel. blz.7-8 Verhaaltje over zitten op de dijk. Welke dijk? Een van de kaden van de Kromme Gouw? Dat moet haast wel. blz. 8 Het kaartje wordt totaal verkeerd geïnterpreteerd. De molen is geen watermolen maar een korenmolen aan onze Oosterweg en het stukje land is geel omdat het een bepaald bezit aangeeft. Het is helemaal geen poldertje. blz. 9 Er zou nog steeds geen weg zijn richting de Wateringskant? Die was er wel en heette ook Mientweg. Historisch Niedorp, informatieblad 2011 nr. 2

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2011 | | pagina 24