Commentaar op enkele leesboekjes, behorend bij de 'Zevensprong' Deelproject 4 -23- Zevensprong wordt genoemd 'een cultuureducatief project voor de zeven kernen van de gemeente Niedorp'. Ontwikkeld en geproduceerd door Idzard van Manen, meesters in educatie (volgens de trotse colofon). In opdracht van het basisonderwijs van Niedorp. Zevensprong werd mogelijk gemaakt door de provincie Noord-Holland en de gemeente Niedorp. Als huizen en kerken, boerderijen en molens eens konden vertellen.... (groep 5) blz. 5 Niedorp betekent nieuw dorp. Dat is niet absoluut zeker, het zou een 'iedorp' geweest kunnen zijn, dus genoemd naar een water. Maar vooruit, 'nieuw' is de meest gebruikelijke opvatting, blz. 6 en elders. Er wordt steeds van uitgegaan dat een stolp één vierkant heeft met vier steunpalen. Maar heel vaak is er sprake van een zogeheten dubbel vierkant met zes palen. Onze vaart in Nieuwe Niedorp zou handig zijn om koeien naar de markt (in Schagen) te brengen. Dat gebeurde niet, veel te omslachtig met twee sluizen. Het gebeurde lopend. De kerktoren zou gebouwd zijn in 1648. In werkelijkheid in de 15e eeuw! Samen met een kerk die pas zo'n 40 jaar geleden afgebroken zou zijn. Nee, dat was de neogotische kerk. blz. 7 Over Dirk van Nierop en over zijn zeekaarten. Die kaarten zouden heel handig zijn gevonden door veel Niedorpers die zeeman zijn geweest. Dat 'veel' gaat veel te ver. blz. 8 In 1300 was de Westfriese Omringdijk aangelegd wordt hier beweerd, elders in 1250. De deftige heren woonden aan de Heerenweg. Deze benadering is feitelijk onjuist. Heer- of heerewegen waren hier indertijd gewoon onze belangrijkste wegen, dus de hoofdwegen. Als het hooi binnen was, zou men feesten in café De Fortuin. Leuk bedacht en het zal wel eens gebeurd zijn. blz. 11 Onzin over de verklaring van de naam Winkel. Dat heeft in elk geval niets te maken met de hoek Bosstraat-Dorpsstraat. Of de windwijzer op het oude raadhuisje belangrijk was voor de schippers van Winkel mag betwijfeld worden, blz. 12 Dat alle kerkingangen zich aan de westkant bevinden, dus in of onder de toren, moet ontkend worden. De zeer oude kerk van Nieuwe Niedorp had de ingang bijvoorbeeld aan de noordzijde, net als de latere neogotische kerk. blz. 13 Elke dag kwam de melkschuit langs in Winkel? Vast niet. blz. 14 De bekende onzin over Kolhorn. Het is als Colhorn gewoon benoemd als Koudehoek. Het kaartje zou 'zeesluizen' bij Kolhorn laten zien. Onzin. Het zijn spuisluizen. Kolhorn had geen schutsluizen. Historisch Niedorp, informatieblad 2011 nr. 2

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2011 | | pagina 23