Het Onderwijsproject4de Zevensprong' -22- Verklarende woordenlijst bij 'Volksgeneeskunde en hocus-pocuslui' Aardstralen: Stralen uit de aarde die vermeende ongunstige uitwerking op levend organisme zouden hebben. Iriscopie: Een bepaalde ziekte vaststellen via patronen, kleuren e.d. in het regenboogvlies (iris) van het oog. Homeopathie: Afkomstig van het oude Griekse woord homoios gelijksoortig en pathos lijden. Homeopathische behandeling: voorschrijven van homeopatica. Dit zijn stoffen die extreem zijn verdund, die dezelfde symptomen oproepen als de ziekte zelf. Hypnose: Woord uit het Grieks: hupnos slaap. Een kunstmatig veroorzaakt bewustzijn (trance). Magnetiseur: Magnetiseren is een vorm van paranormale geneeswijze door handoplegging. Paranormaal: Helderziend, betekent bovennatuurlijk, bovenzintuiglijk. Parapsycholoog: Een wetenschapper die paranormale verschijnselen onderzoekt. Telepathie: Een gave die tot rechtstreekse overdracht van gedachten, gevoelens of informatie, zonder taal of hulpmiddelen leidt. Wichelaar/Wichelroedeloper: Iemand die met een stukje hout of metaaldraad van een bepaalde vorm aardstralen of water opspoort. Het was natuurlijk een prima initiatief om in een zogenoemd educatief project alle basisscholen in onze gemeente meer heemkennis bij te brengen. Zoiets kunnen we alleen maar waarderen. Overigens is het wettelijk verplicht om op de scholen aan heemkunde de nodige aandacht te schenken. Iemand uit Enkhuizen heeft allerlei historische gegevens bij elkaar gesprokkeld en er een zeer groot project van gemaakt. Met onder meer alle mogelijke leer- en leesboekjes. Een relatief kostbare aangelegenheid die betaald is door de provincie en de gemeente Niedorp. De Stichting Historisch Niedorp hecht eraan om de historie van Niedorp zo werkelijk mogelijk weer te geven! Dat is nu eenmaal een van de hoofdredenen van haar bestaan. Zijn wij gelukkig met wat we tot dusver hebben gelezen? Dat zijn we jammer genoeg niet. Slechts een viertal leesboekjes is door Aat Wit en mij tegen het licht gehouden en de schrik sloeg ons om het hart. Er waren bijzonder veel op- en aanmerkingen te maken. Commentaar op deze leesboekjes volgt hierna. Het is ook naar alle betrokken scholen toegestuurd. We hebben vanzelfsprekend onze hulp aangeboden bij de correctie van de andere boekjes! Mede namens Historisch Niedorp, Jan Keuken Historisch Niedorp, informatieblad 2011 nr. 2

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2011 | | pagina 22