WINKEL Hedenavond 8 uur komt 3 uur Auto-séance. de Hof-Telep»ath P. BAKKER. A&nbivalandL N -21- Maloïtz en dat in een verzegelde enveloppe in bewaring gegeven bij de veldwachter. Alleen deze twee notabelen kenden de opdracht. Een twee Markbiljet, klompen, kranten, een fiets, een pond sausjes (pinda's) enz. moest hij ophalen en bezorgen bij de volgende mensen: H.G. Groenhof, K. Meurs, J. Breebaart Jzn, Fa. De Reus, Groenewoud en P. Schaap (Groetpolder). In Lutjewinkel bij K. Boekei en Jb. Spaans en als laatste bij GJ. van Leersum. De opdracht werd door Maloïtz perfect uitgevoerd. Precies zoals het in de brief stond vermeld, dit tot grote verbazing van de talrijke belangstellenden langs de weg, aldus de correspondent van de krant. De Schager Courant schreef het volgende over het avonddeel: 'Na de pauze werd, tot grote verbazing van den talrijke belangstellenden aanwezig in den zaal van den heer Bakker, nog een en ander gegeven op het gebied van hypnose en geneeskunst getoond'. Uit verschillende ingezonden brieven van doctoren in kranten, kom ik tot de volgende reconstructie. Maloïtz had zijn toeschouwers aangemoedigd, als u de gevreesde ziekte heeft of u bent doof, kom naar voren ik zal u genezen. Kennelijk heeft de burgemeester opdracht gegeven, bij overtreding van de wet, in te grijpen. De twee huisartsen waren X (hij wilde anoniem blijven omdat hij vond dat Maloïtz een brute kerel was die hij vreesde) en dokter Van Heesteren uit Warmenhuizen. Beiden hielden een Schager Courant 26 oktober 1921 krachtig pleidooi en riepen op om Maloïtz te dwingen te stoppen met zijn gevaarlijke onzinpraatjes. In de auto-seance zagen ze geen kwaad, gewoon mee doorgaan was het advies. Waarop Maloïtz weer schreef: 'Ik overtreed de wet niet omdat ik voor mijn handelingen geen geld vraag' en betichtte deze schrijvende dokters ervan dat zij behoorden tot een op geld beluste beroepsgroep. De krant heeft het over een veldwachter die de verzegelde brief in ontvangst had genomen. Dan vermoed ik dat men de gemeenteveldwachter bedoelde, want er was hier ook een rijksveldwachter gestationeerd. Ervan uitgaande dat de gemeenteveldwachter wordt bedoeld, heeft veldwachter J. van Dijk de twee ego- strelende opdrachten uitgevoerd en deze man was nogal ij del! De brief in ontvangst nemen van 'meneer' de notaris en het hoofd van de school en 's avonds de opdracht uitvoeren van burgemeester J. Koomen Hzn. En dat hij dan ook nog zijn oud plaatsgenoot de Amsterdammer Mauritz Lodewijk Blitz, alias Maloïtz, mocht verbaliseren. Winkel, oktober 2011 Historisch Niedorp, informatieblad 2011 nr. 2 MALOÏTZ.

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2011 | | pagina 21