-20- nazigeneraal Erwin Rommel, met als bijnaam de woestijnvos, was in de Tweede Wereldoorlog ongrijpbaar met zijn troepen in de Sahara voor de geallieerden. Die heeft misschien daarover wel een andere mening gehad. Zijn succes werd mede bepaald door de troepen zich 's nachts te laten verplaatsen en door het feit dat zes wichelroedelopers binnen enkele uren zorgden voor vers drinkwater in het nieuwe kampement. Hij won de slag bij Tobroek. Churchill moest in het Lagerhuis erkennen dat de slag verloren was en daar voegde hij aan toe dat er een geniale generaal tegenover hen stond. De fistelpot De fistelpot is van oorsprong een West-Fries kruidenmiddel. Het wordt nog steeds gemaakt volgens geheim recept van Nibbixwouder boer Nicolaas Ursem (1802-1883). Rond 1825 had hij dit recept gekregen van een landloper als dank voor verleend onderdak en gastvrijheid. Het middel is een pasta, waarvan roomboter vermengd met kruiden de basis vormt en dat werd gebruikt om een fistel te genezen. Een fistel is een buisvormige zweer die moeilijk te genezen was. Een dieper gelegen abces waar etter, via de fistelgang, een uitweg zoekt naar de huid. De fistelpot had door de jaren heen een zekere faam opgebouwd. Rond 1950 is er een kentering. Door de ontwikkeling van antibiotica en wetgeving, die verkoop van geheimzinnige middeltjes verbood, kreeg de fistelpot het moeilijk. Apothekers stopten met de verkoop. Drogisten bleven dit middel verkopen, de vraag ernaar bleef bestaan. Een ieder die in onze streek woont, kent vast wel iemand die het gebruikt heeft. Doe voor de aardigheid eens een rondgang in uw kennissenkring. Ze kennen bijna allemaal de fistelpot en kunnen vast wel een gebruiker aanwijzen. Die gebruiker, stel ik me zo voor, was iemand die graag zelf de regie in handen houdt. "Ik neem toch de fistelpot, ondanks dat mijn dokter een andere mening heeft". En vraag vooral of de gebruiker er baat bij heeft gehad. Mijn rondvraag leverde drie gebruikers op met een score van 100% genezing! Maloïtz versus veldwachter van Dijk In Winkel heb ik één geval kunnen vinden waar een procesverbaal is opgemaakt tegen een kwakzalver. Op grond van artikel 1 van de Wet op de geneeskunde kreeg de Amsterdammer Maurits Lodewijk Blitz op 26 november 1921 een 'prent aan zijn broek'. Blitz was in die tijd in de kop van Noord Holland een heel bekende figuur. Hij trad op onder de schuilnaam Maloïtz en kwam in bijna elk café met een balzaal of kolfbaan. De kasteleins wreven in hun handen van blijdschap omdat de zaal altijd goed gevuld was met toeschouwers. Zo trad hij op in Nieuwe Niedorp, op 4 december in zaal Kooiman en een week eerder bij P. Bakker in café Het Fortuin te Winkel. Maloïtz gaf zich uit als 'Hof Telepaath'. Als hij een seance had dan was zijn programma in twee dagdelen opgesplitst. Overdag was hij in het dorp en 's avonds in de zaal. In Winkel had hij om drie uur een auto-seance. Notaris G.J. van Leersum en het hoofd van de school H.G. Groenhof hadden een 'boodschappenlijstje' opgemaakt voor Historisch Niedorp, informatieblad 2011 nr. 2

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2011 | | pagina 20