-19- het verleggen van aardstralen. Bollenboeren riepen haar hulp in als zij last hadden van een ziek plantbed. Met haar auto en chauffeur werd ze naar de plek des onheils gebracht en dan bekeek ze het probleem. Veelal was de conclusie: "U heeft last van een aardstraal" en dan volgde de remedie. Met behulp van een tafeltje en een zwart ijzeren kastje werd de aardstraal verlegd. Over behaalde resultaten is mij niets ter ore gekomen. Haar dochter vertelde me het volgende: "Als kind hadden wij geen benul van wat moeder deed. Ik weet wel dat zij een neergestort vliegtuig uit de Tweede Wereldoorlog, waarvan de resten diep onder de klei lagen verborgen, met de wichelroede heeft opgespoord. Met het loontje van vader erbij heeft ons gezin het niet arm gehad. Ik wil u de mij in de gemeente Niedorp bekend Hendrika Bakelaar staande feiten niet onthouden." Wichelroedelopers waren ook hier bij verschillende werkzaamheden betrokken. 1Wichelen met betrekking tot gezondheid van mens, dier of flora. 2. Wichelen naar drink- of bedrijfswater. Ad 1Als een paard in zijn stal rusteloos was en met een van zijn hoeven steeds over de bodem schraapte, dan wist de boer het al, die staat op een aardstraal. Een wichelaar uit de buurt van Valkkoog zocht voor hem een meer geschikte plaats waar het dier zich behaaglijk voelde. In Nieuwe Niedorp stelde dezelfde wichelaar ook vast dat een echtpaar op een aardstraal sliep. Dit middenstandsechtpaar kon wegens ruimtegebrek het bed niet verplaatsen en verhuizen was geen optie. Hun slapeloze nachten ervoeren zij als een kwelling. De volgende oplossing werd gevonden: de hele vloer van de slaapkamer werd bekleed met loodplaten van enkele millimeters dik, die alle galvanisch met elkaar waren verbonden. De hele loden vloer werd geaard om de 'overtollige energie' te laten wegvloeien. Ad 2. Wichelen naar water heb ik beroepsmatig van nabij meegemaakt. De zuivelfabriek in Lutjewinkel had zes Norton-bronnen voor koeling en bedrijfswater. De pomp bevindt zich in de bron op enkele meters onder het maaiveld. Zo'n bron moet bedrijfszeker zijn. Een constante druk en hoeveelheid is een vereiste. Toen er een nieuwe put moest worden geboord, werd eerst de exacte plaats bepaald door een wichelaar. De eigenaar van het boorbedrijf vertelde me twee dingen, namelijk dat hij het risico van een slecht geboorde put zo klein mogelijk wilde houden en dat zijn kennis hierover gebaseerd was op overdracht van vader op zoon. De aardwetenschappers fronsen hierover hun wenkbrauwen. Als je naar water boort in de grond dan heb je een trefkans van tachtig procent is hun gevestigde mening. De Historisch Niedorp, informatieblad 2011 nr. 2

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2011 | | pagina 19