-18- Jan Kamp (1903-1991) Jan Kamp was de zoon van Gerrit Kamp en Aaltje Pluister. De familienamen Kamp en Pluister kwamen al rond de napoleontische tijd voor in de gemeente Winkel. Gerrit Kamp was akkerbouwer met een bollenkraam, gevestigd aan de Dorpsstraat. Ook bezat hij een veeteeltbedrijf in de Zoutkaag. Populair gezegd Gerrit Kamp zat in de gemeente Winkel ofwel in het centrum van de macht. Hij was onder andere gemeenteraadslid en wethouder. Zijn enige zoon Jan nam het bedrijf later over. Toen Jan zich vestigde in de voormalige kleermakerswinkel van Lenghaus, aan de Dorpsstraat naast het Koetshuis, kreeg hij een praktijkruimte om zijn klanten beter te kunnen helpen. Hij wist dat hij enige gaven bezat en vond dat zijn medemens daarvan moest profiteren. Zijn kennis over medische zaken werd vergroot door het lezen van uitgegeven publicaties. Een rondje langs Winkelers, van wie het haar dun en grijs is geworden, leverde geen duidelijk beeld op van zijn handelen. "Hij hielp mensen af van allerlei lichamelijke ongemakken en voor de buitenstaander gebeurde dat met een waas van mystiek." Dat was de grootste gemene deler van de rondgang. Zijn zoon en schoondochter Gerrit en Sjaan Kamp konden mij wat meer duidelijkheid verschaffen over vader Kamp. Gerrit: "Vader bezat telepathische gaven. Hij was werkzaam als magnetiseur, bekend met iriscopie en werkte met de wichelroede. Verstrekte ook homeopathische middelen. Wij zouden het jammer vinden als vader de geschiedenis ingaat als kwakzalver of hocus-pocuskerel. Als er iemand een kwaal had die hij niet kon behandelen dan verwees hij ze onmiddellijk door naar de huisarts. Zakenlieden, boeren, middenstanders, huisvrouwen, renteniers, iedereen wist de Dorpsstraat nr. 118 te vinden. Hij had heel veel tevreden klanten en een blanco strafregister bij justitie. Een bezoek aan Jan Kamp was voor een ieder betaalbaar, rijk is hij er niet van geworden". Gerrit: "Vader wist dat ik de nodige scepsis bezat en wat ik slecht onder woorden kan brengen. Op een keer werd hij ontboden bij een familie in de Haarlemmermeerpolder. De vader des huizes was spoorloos verdwenen. Ik bracht mijn vader met de auto ernaartoe. We reden over een weg met een vaart ernaast, toen mijn vader plotseling zei: "Stoppen Gerrit, we moeten de politie bellen". Bleek die man daar te liggen op de bodem van de vaart". Hendrika Bakelaar-Renés (1909-1972) Vrouw Bakelaar stond in Winkel bekend als wichelroedeloopster. Ze woonde op het Oostend in Winkel en later in de Plantsoenstraat te Lutjewinkel. Haar 'specialiteit' was Historisch Niedorp, informatieblad 2011 nr. 2

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2011 | | pagina 18