-14- Het zal duidelijk zijn dat het verzoek de hospes en hospita in elk geval nooit heeft bereikt. Of het Pieter toch gelukt is om uiteindelijk een jonge meid te veroveren is ons jammer genoeg niet bekend. Heel misschien kan een nieuwsgierige genealoog daar nog eens antwoord op geven. tekstbewerking: Jan Keuken Oorspronkelijke briefbeschrijving op internet via 'brief van de maand februari/maart 2011' Naschrift: Wat Demerary betreft wil ik nog wat toevoegen. De kolonisatie van Demerary begon relatief laat, pas omstreeks 1750. Dat is heel veel later dan Essequibo (1616) en Berbice (1627). Men had kennelijk wat moeite om genoeg Nederlanders voor deze kolonie te interesseren. Men heeft daarom een algemene oproep tot vestiging gedaan waarbij juist de Engelsen van het niet veraf liggende eiland Barbados zeer geïnteresseerd bleken. (Misschien heeft een uitzonderlijke soort suikerriet daarbij een rol gespeeld.) Advertenties in een koloniale courant waren vaak zowel in het Nederlands als het Engels gesteld. De naam van de kleine hoofdstad Stabroek werd in de Britse tijd veranderd in Georgetown. De oude Nederlandse naam wordt echter ook nu nog wel genoemd. Hierna nog een paar 18c-eeuwse advertenties die mij persoonlijk troffen: FOR SALE A young Mulatto Woman, an excellent seamstress with her Mustie Child, Also a Mulatto lad, a good House Boy, for particulars apply to George Munro at the Compting House of Messrs. Lambert Blair Co Stabroek 26the April 1794 TE KOOP Een jonge Mulattin, synde een bequaame naayster, met haar mustie kind. Als ook een bequaame Mulate huys Jonge te bevraagen bij George Munro ten Comptoir (kantoor) van de Heeren Lambert Blair Co Stabroek 26 April 1794 [Een mulat is een kind geboren uit een neger(in) en een blanke.] De Nederlandse slavenhandel werd in 1814, dus slechts 20 jaar later afgeschaft. De slavernij zelf pas in 1863. Daar waren we (on)behoorlijk laat mee, maar dat had zo zijn redenen. Veel kolonisten kwamen door het gebrek aan geschikte arbeidskrachten in grote problemen met de exploitatie van hun plantages. Nieuwe Niedorp, 2011 Surinaamsche Courant 6 september 1835 Historisch Niedorp, informatieblad 2011 nr. 2 38554j Sodeii eeiHiso ly'J weggfloopen da aan den ondergeteekende toebehoorende Negerin Adjttbazijnde lang »an postuur en pokdalig. Die baar terttg bezorgd zal boren het gewone Vacggeld eeuw premie Tan ƒ25 genieten. Paramaribo den 2 iSeptember 1835. WKMHOLT.

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2011 | | pagina 14