Zijdewind. DeOnderwijzerswoning De Kerk, Donderdag 19 Februari 1920, Ingericht tot openbare school 74 Banken, te Zijdewind: -10- Sluiting van de openbare lagere school in Zijdewind In het jaar 1919 vond de opening plaats van een nieuw gebouwde bijzondere school in het gedeelte van 't Veld dat tot de gemeente Nieuwe Niedorp behoorde. De schoolgaande rooms-katholieke jeugd uit Zijdewind kon nu naar de school in 't Veld, de niet-katholieke leerlingen afkomstig uit onder meer de Westermoerbeek mochten in het vervolg de school in de Moerbeek behorend tot Nieuwe Niedorp bezoeken. Op 19 november 1919 sloot de oude school voorgoed haar deuren. De huurovereenkomst tussen de hervormde kerk en de gemeente Oude Niedorp moest nu voortijdig worden beëindigd. Deze werd in onderling overleg afgekocht. De gemeente betaalde daar 180 voor. Het kerkbestuur had nu alle vrijheid om het gebouw te verkopen. Er dienden zich al spoedig enkele kooplustigen aan voor het gebouw. Men kon echter niet tot overeenstemming komen. Hierbij was het grootste struikelblok de verplichting om het uurwerk gedurende 25 jaar te onderhouden. Het kerkbestuur achtte het toen beter om het gebouw publiekelijk te gaan verkopen. Notaris de Boer uit Hoogwoud nam de verkoop op zich waarbij tegelijkertijd de naaststaande onderwijzers woning zou worden geveild. Op dinsdag 3 februari stond er een advertentie in de Schager Courant met de kennisgeving dat op donderdag 19 februari 1920 de verkoop zou plaats vinden om 's middags half één van onder meer 74 banken geschikt voor 2 kinderen en diverse andere goederen. Na afloop van het boelhuis volgde in het café van weduwe Bruin als eerste het veilen van de onderwijzers woning en vervolgens het kerk- annex schoolgebouw. Een flink aantal kooplustigen bracht een bod uit. Hierbij speelde het behalen van strijkgeld kennelijk een rol. Toen het opbieden trager begon te verlopen bracht één van de aanwezige kerkenraadsleden nog enkele malen een bod uit waarmee het geboden bedrag de tweeduizend gulden benaderde. Zij verdienden hier 40 strijkgeld mee. Vervolgens moest het gebouw gemijnd worden, wat enige spanning teweeg bracht over de afloop daarvan. Jan Droog en Pieter Burgmeijer, die wat achteraf in het café zaten, hadden vooraf overlegd over de wijze van handelen om beide gebouwen in handen te kunnen krijgen. Dat gelukte. Zij mijnden af op een bedrag van 2.085 voor het vroegere kerkgebouw en op 4.115 voor de onderwijzerswoning. Historisch Niedorp, informatieblad 2011 nr. 2 Du «rotaria H. DE BOER ta Hoogwoud, wü op publiek vorkoopoa: A. voor de gemeente O. Niedorp: 'snam. half één, in na te melden kerk- fschool-) gebouw, ora con tant geld: elk voor 2 kinderen, groote trap, 3 trapjes, 8 rolgordijnen, kachel, 9 vuurschermen, 6 ramen met 12 «chrijlborden, enz. Dadelijk na afloop van het boel- huis, in de herberg van Mejuffr, de wed. BRUIN met schuur, erf en tmin te Zijde wind, groot ongeveer 4 aren 53 centiaren. B. voor de Ned. Herv. Gemeente te Oude Niedorp; met plein, erf en tuin te Zijde wind, groot ongeveer 11 are» 70 centiaren. Nadere inlichtingen geeft ge noemde notaris. Schager Courant 3 februari 1920

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2011 | | pagina 10