-31- in de omtrek bekend. Zijn moeder overleed, toen Klaas drie jaar was en de opvoeding werd toen gedaan door verschillende huishoudsters van zijn vader. Dit gaf de nodige spanningen. Hij zocht dus al op jonge leeftijd een baantje, waar hij een vak kon leren en kost en inwoning verdienen. Zo leerde hij het slagersvak, onder andere bij Van Zoonen in Winkel en Blokker in Abbekerk. In de oorlog werd de slagerij ook ingezet bij de voedselvoorziening en de gaarkeuken. Zeeman maakte als goede slager een stevige stamppot. Zijn zoon vertelde: 'Een van de gaarkeukenklanten, Krijn Bak, kwam op het moment dat hij aan de beurt was, tot de ontdekking dat hij zijn pan vergeten was. Hij pakte zijn pet van zijn hoofd en zei 'Doe het hier maar in.' Klaas kwakte de pet vol en zei: 'Dit flik je niet weer!'. Hij was beledigd in zijn vakmanschap. Na de oorlog begon de zaak goed te lopen en in 1949 kocht Zeeman zijn eerste auto. Dat had ook een negatieve kant, want één van zijn klanten zei: 'Bij mij hoef je nu niet meer te komen.' Als middenstander moest je in die tijd dienstbaar zijn en vooral nederig! Een aantal jaren later ging de gezondheid van Zeeman zodanig achteruit, dat hij op 49-jarige leeftijd moest stoppen met de slagerij. De familie Zeeman liet een huis bouwen in Nieuwe Niedorp, het dorp waar mevrouw Zeeman-Klaver geboren was. Toch is ze, volgens dochter Atie, daar niet zo gelukkig geweest. Ze miste de Langereis. Slager Zeeman ging werken bij het Centraal Bureau Slacht veeverzekeringen en nog weer later werd hij de veehandelaar van de Langereis. Hij verzorgde voor veel boeren de aankoop en afzet. Ook hier met het keurmerk Kwaliteit en Goudeerlijk' Piet Bijwaard werd in januari 1961 de opvolger van Klaas Zeeman. Het was geen gemakkelijke start, want met Kerstmis had hij met zijn hand in de snijmachine van Zeeman gezeten. Het gaf geen problemen, want Klaas ging gewoon nog even door. Aanvankelijk deed Bijwaard ook noodslachtingen erbij, dat wil zeggen, het noodslachten gebeurde bij Jan Dam in Hoogwoud en het goedgekeurde vlees werd als 'vrijbankvlees' verkocht aan de Langereis. Piet Bijwaard vertelt: 'De zwaarste tijd, maar ook de mooiste tijd was de winter van 1962-1963. De lage Langereis was helemaal dichtgesneeuwd, een onvoorstelbaar mooi gezicht. Het wegbrengen ging allemaal vanaf de hoge kant, over het ijs. In maart kwam de firma Slooves uit Winkel de wegen schoonmaken en werd de sneeuw met een Caterpillar het water ingeschoven.' Per 1 januari 1965 nam Bijwaard de slagerij over van Breed in Hoogwoud en was ook dit bedrijf verleden tijd. Café 'De Snip' Nu we ons rondje Langereis bijna hebben voltooid komen we weer bij het café De Snip' (nu Westerboekelweg 1). Hier was in nog vroeger jaren de opstapplaats van de veerschuit naar Alkmaar. De naam 'De Snip' herinnert nog aan de tijd van de trekschuit. Een snip was een soort binnenvaartuig. Aan de andere kant van de Boekeiweg was toen 'de Schipperij' gevestigd. Dat huis is in 1947 verbrand. Dat was ook mijn geboortehuis. Het is misschien aardig te Historisch Niedorp, informatieblad 2011 nr. 1

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2011 | | pagina 31