Tijdens een volgende raadsvergadering komt De Groot met tekeningen van de nieuwbouw. De tekeningen worden ingezien en breedvoerig besproken en daarna op hoofdzaak goedgekeurd. De Groot krijgt de opdracht om een nadere uitwerking te maken en een bestek. In augustus 1909 is er nog geen instemming ontvangen over het contract tussen de Wezenadministratie en de gemeente (zie boven). In september 1909 komt de toestemming van de Provincie en kan het bestek worden gemaakt. Burgemeester Jacob van der Stok heeft in het eerste decennium van de vorige eeuw een stimulerende rol gespeeld in de totstandbrenging van de nieuwbouw van het Armen- en Weeshuis. Hij heeft de voltooiing van de bouw in functie van burgemeester niet mee mogen maken. Uit de notulen van B en W van 22 oktober 1909 blijkt dat Van der Stok de vertrouwelijke mededeling doet, wat zijn College van Armenvoogden in 1910, voor de deur van het Armen- mening is en hoe zijn houding en Weeshuis, v.l.n.r.: Simon (meester) Prins boekhouder, Klaas zal zijn, indien het door de Blokker, Bernard (J.B.)Wilken, Jan de Vries en Jacob Stammes. mad genomen besluit ten aanzien van de te plaatsen straatverlichting in de buitenwijken weer ter stemming zal komen. Onderdeel van het besluit was dat de bewoners verplicht zouden worden zelf voor het aansteken en doven van de verlichting te zorgen. In de vergadering van 25 oktober 1909 neemt de raad, op voorstel van raadslid J.B. Wilken, het voorstel om dit besluit ongedaan te maken, aan. Van der Stok verliet direct na de stemming de vergadering en nam ontslag. Van der Stok was op 2 april 1898 geïnstalleerd als raadslid en als burgemeester, en was daarmee opvolger van zijn vader, Dirk. Die was van 1859 tot zijn dood in 1898 burgemeester geweest. De oudste in de raad, wethouder W.C. Visser werd waarnemend voorzitter van de raadsvergadering. Opvolger van Van der Stok werd wethouder Pieter Koopman. Op 3 maart 1910 leidde hij voor de eerste keer de raadsvergadering. Hij blijft burgemeester tot zijn dood op 14 maart 1926. Hij werd als burgemeester opgevolgd door Ariën Visser, de zoon van W.C. Visser, voormalig raadslid, wethouder en voorzitter van de raad. Tijdens een gezamenlijke vergadering op 10 juli 1909 van de raad met Armenvoogden en Weesmeesters worden de bouwplannen met algemene stemmen goedgekeurd, inclusief de subsidievoorwaarden. Men vindt het al tamelijk laat in het jaar om nu nog met de gehele nieuwbouw te beginnen. Men besluit daarom de boet (voor de stieren) nog in 1909 te laten doen en de nieuwbouw van het huis over te hevelen naar 1910. Historisch Niedorp, informatieblad 2010 nr. 2

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2010 | | pagina 7