-30- beweegredenen voor de moord kon zij niets verklaren. Vijanden had Jacob niet en er waren geen mensen die zijn baantje begeerden. Kort daarna volgde de vrijspraak van Theunissen en Klunder. Vijf jaar hebben ze onschuldig vastgezeten in de gevangenis te Leeuwarden. De vrijspraak van de rechter werd met applaus op de tribune ontvangen. Buiten het gerechtsgebouw stond een menigte te wachten die, toen ze vernam dat het vrijspraak werd, in vreugde uitbarstte. Woorden als 'klassejustitie' waren niet van de lucht. Meer dan vijftig jaar later zijn de kinderen volwassenen geworden en de deur uit. Aaltje woonde al vele jaren samen met huisvriend Bram Fijnheer. Op donderdag 12 februari 1976 werd Nederland weer eens herinnerd aan de moord die plaats vond in 1923. De VARA- tv zond op die dag een gespeelde documentaire uit genaamd 'Reconstructie van de moordzaak Giessen-Nieuwkerk'. In die uitzending kwam weer de mogelijke buitenechtelijke verhouding van Aaltje aan de orde. De VARA kreeg heel veel reacties binnen naar aanleiding van deze uitzending. Zo ook die van Maartje Schuit-de Jong, dochter van Aaltje. Op 14 februari was zij te horen in het VAR A-radioprogramma Z.O. van Herman Stok en Letty Kosterman. Maartje kreeg daarin ruimschoots het woord. Aaltje de Jong-Koeten De hoofdpunten daaruit: Maartje vond de reconstructie uitstekend. Het emotioneerde haar 53 jaar na dato nog steeds. "Het is en blijft je vader die vermoord werd." Broer Cor, toen 11 jaar oud, werd ook door de politie verhoord. Hij verklaarde dat het zakmes van Boxmeer (Maartje noemde hem niet bij naam) van zijn vader was. Vader had de scherpe punt van het mes weggeslepen. Dat wat voor hem lag leek heel erg op het mes dat hij samen met zijn vader in Gorcum had gekocht. Cor had ook met z'n vader een kippenhok gebouwd en in de groene carbolineum gezet. Op de kleren van Boxmeer zijn groene vlekken gevonden. "Die kerel heeft een dag lang op het kippenhok gezeten, hij zat daar te lanterfanten." Over haar moeder zei Maartje het volgende: "Stel je eens voor, je woont pas vier weken op je nieuwe stek, we waren nog lang niet 'op stel'. Moeder deed haar huishouden, verrichtte werk op het station en moest een cursus 'spoorkaartjesverkoop bij de NS' volgen. Wij kenden niemand in onze nieuwe omgeving. Dan ook nog een buitenechtelijke verhouding aangaan? Bespottelijk." Aldus Maartje kort weergegeven. Historisch Niedorp, informatieblad 2010 nr. 2

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2010 | | pagina 30