-29- De aanklacht luidde dat in dit korte tijdsbestek de verdachten Jacob de Jong hebben vermoord. Uit getuigenverklaringen blijkt dat beiden ongeveer een kwartier zijn weggeweest. En voor de goede orde, de afstand van Sliedrecht tot de plaats van het misdrijf bedraagt 15 kilometer. Rechercheur J.F.M. de Jong zette, wat later zou blijken, het echtpaar Kroon en metselaar Vermeer aan tot meineed. Onder zware dwang moesten zij verklaren dat die vreemde hamer afkomstig was van de familie Kroon. De tamelijk onervaren rechter mr. Bentford van Valkenburg ging mee in de aanklacht. Theunissen en Klunder moesten 15 jaar zitten. Rechercheur J.F.M. de Jong kreeg als beloning de eremedaille in goud van de Orde van Oranje Nassau. De advocaat van de veroordeelden, mr. H.H. Roobol, heeft tot drie keer toe zonder succes revisieverzoeken ingediend. Kort na de dood van haar man vertrok de weduwe mejuffrouw A. de Jong-Koeten, zoals dat toen werd gezegd, met haar vier kinderen terug naar haar geboorteplaats Uit de door mij ingeziene correspondentie en gesprekken met nazaten van opoe Aaltje kan ik constateren dat deze vrouw op bewonderenswaardige wijze zich in het leven staande hield. De verhuizing, het regelen van een tijdelijk onderkomen, de opvoeding van de kinderen enz. Herhaalde keren moest ze afreizen naar het districtskantoor van de NS in Gorinchem om haar rechtmatige uitkeringen te regelen. Ze gaf Manus Fijnheer opdracht een huis voor haar te bouwen. Dat werd Dorpsstraat 141 (laantje). Haar zoon Cor was bij Fijnheer als leerling-timmerman in dienst gekomen. Zelfs kreeg ze nog enige malen bezoek van rechercheur J.F.M. de Jong. Die onderzocht het gerucht dat Aaltje een buitenechtelijke relatie had gehad. Deze aantijging pikte Aaltje niet. Ze ging naar de burgemeester om haar woede kenbaar te maken. J.F.M. de Jong heeft haar toen verder met rust gelaten. In 1929 komt er een wending in de zaak. De journalist Kick Geudeker van dagblad Het Volk, de voorloper van Het Vrije Volk, kreeg een schriftje van mevrouw Kroon in handen waarin ze had beschreven hoe zij was bewerkt door J.F.M. de Jong om een getuigenis af te dwingen. Hij zou haar gechanteerd hebben met 'Als je niet bekent, dan ga ik vertellen dat jij in het verleden abortus hebt gepleegd'. Daar bleef het niet bij. Geudeker bracht mr. Roobol op de hoogte van de nieuwe feiten. Nu werd de zaak wel in revisie behandeld door het gerechtshof te Amsterdam. Voor die zitting werden zestig getuigen opgeroepen. Eén van die getuigen was Aaltje. Ze verklaarde nog steeds van mening te zijn dat Boxmeer de dader was. Hij had een mes bij zich dat verdraaid veel leek op het mes van haar man. Over de Hiermede betuig ik, mede namens mijne kinderen en verdere familie hartelijk dank aan allen, die bewijzen van deelneming hebben betoond, na het noodlottig over lijden van mijn innig geliefden Man en der Kinderen zorgzame Vader JACOB DE TONG. In 't bijzonder geldt deze dank den Hoofdopzichter van W. en W. te Gorinchem, de buren Muis en Kras voor de' onvermoeide hulp en bestand aan mij betoond, ver der aan Ds. Groer>eveld voor de troostvolle woorden tot ons ge sproken en aan de dragers voor de laatste teer den overledene bewezen. Wed. Jb. DE [ONG-Koeten. Giessen-Nieuwkerk, 1 Sept. 1923. Advertentie in de Schager Courant van 1 september 1923 Historisch Niedorp, informatieblad 2010 nr. 2

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2010 | | pagina 29