x?: -26- gedeeltelijk herstel kunnen betekenen van het noordelijker gebied. De verspreide en onsamenhangende kampontginningen in de nog woeste gebieden vertellen ook iets over een zeer langdurige moeizame situatie. Daar heeft men in het betrekkelijk jonge dorp 't Veld weinig idee meer van. Er was aan het begin van de 19e eeuw slechts sprake van een luttel aantal nog tamelijk verspreid liggende woningen. Wellicht verbaast men zich over de onmiskenbare evenwijdigheid van de twee, globaal gezien, wat gebogen weteringen. Dit betekende dat de ontginningsmedewerkers uiteindelijk zouden kunnen rekenen op een min of meer gelijk stuk van de koek. 'Zouden kunnen rekenen'. Maar aan de uitermate onregelmatige percelen die aan het eind van de 19L eeuw het noordwestelijk deel nog steeds kenmerken, is dat bepaald niet meer af te lezen. Ten noorden van het Niedorper Verlaat lijkt opnieuw een stormvloed vanuit De Waard een aanvankelijke oude blokverdeling volledig vernield te hebben. (Zie ook ons Infoblad nr. 41.) Van een gedeeltelijke verkaveling in regelmatige smalle stroken is pas in de buurt van het gehucht De Leijen sprake. Noordwestelijk van De Rijd blijven onregelmatige blokvormen de toon zetten. Het getuigt hier ongetwijfeld van laag liggende landerijen met herhaaldelijke wateroverlast vanuit het westen. We denken hierbij ook nog eens terug aan de veronderstelde betekenis van Terdiek: niet 'Aan de dijk', maar 'Aan de deek', aangespoelde rommel als naamgever. Dat zegt op zichzelf al heel veel over de kennelijk veel voorkomende overstromingen vanuit het Waardgebied. Dat terpje onder de kerk van Oude Niedorp was ook bepaald geen overbodige luxe. Waarom één van de weteringen als richtinggever voor de andere gedeeltelijk een enigszins gebogen vorm moest aannemen is onduidelijk. Misschien dat juist de voormalige Beets hierbij een rol heeft gespeeld. Maar hoe dan ook: misschien wordt het de hoogste tijd om de zichtbare restanten van deze historische weteringen met wat meer respect te bejegenen. In 't bijzonder de Herbergsloot tussen de Wester- en de Oosterweg die in de zomer door de weelderige plantengroei nauwelijks zichtbaar is. Het behoort tot ons landschappelijk erfgoed! Nieuwe Niedorp, 2010 Literatuur: Kaartboek Uitwaterende Sluizen in Kennemerland en West-Friesland 1745 Historische Atlas van Noord-Holland J. K. de Koek: Historische Geografie van Kennemerland Jan Beenakker: Van Rentersluze tot strijkmolen Frans Diederik: Archeo-logica Onder redactie van Guus J. Borger e.a.: Van Groningen tot Zeeland Oudt Nie# Op dit kaartje is te zien hoe de Gouwsloot bij Oude Niedorp min of meer aansloot bij een uitloper van de Groote Waert en hoe de inmiddels verbroken noordelijke wetering een uitgang had op de Boomer Wael Historisch Niedorp, informatieblad 2010 nr. 2

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2010 | | pagina 26