-23- Ergens halfweg ontbreekt een zeer aanzienlijk gedeelte omdat een paar landbouwpercelen één groot geheel mochten vormen tussen Terdiek en de N242. Hoewel het laatste stuk van de voormalige molensloot hiermee volledig werd afgesneden, denk ik niet dat je dit zéér betreurenswaardig mag noemen. Deze juist aan het eind behoorlijk brede sloot was toch al vrijwel onzichtbaar. (Zie ook Google Earth voor een kijkje van bovenaf.) Al heel lang werd dit oorspronkelijk doorlopende water de Gouwsloot genoemd en dat suggereert dat het als vaarwater is gebruikt. Bij de Terdiekerweg houdt dit water op en dat is al vele eeuwen het geval. Het noordelijk bermslootje langs 't Paadje kan natuurlijk moeilijk als voormalig vaarwater herkend worden. Maar zoiets geldt al gauw voor andere voormalige vaarwateren. (Wie nu vanaf de Langereis langs de Westerboekelweg naar Hoogwoud rijdt, kan zich al moeilijk voorstellen dat hier aan de linkerkant eens een vaarwater liep voor een 'snip'. Zo'n trekschuit die geregeld met behulp van een overtoom over de dijk van de Langereis moest worden gehaald. Het voormalige café heette hier dan ook heel lang De Snip. Maar dit terzijde.) Overigens is 't Paadje ongetwijfeld een bijproduct van de oude wetering en niet andersom. We volgen 't Paadje langs het klooster, richting de voormalige kruising bij boerderij 'De Bocht'. Heel vroeger liep hier dé belangrijke verbindingsweg tussen Winkel en de koopstad Hoorn. Over de gehele lengte tot aan de Langereis sprak men van de Winkelerweg. (Het De nog altijd brede Gouwsloot achter de ruïnekerk van Oude onderhoud aan de no° Steeds Nltdoip bestaande brug, de zogenaamde Kramerbrug, werd soms mede door Hoorn betaald.) De Limmerschouwerweg was indertijd de voortzetting van 't Paadje richting Westfriesedijk. Maar het stukje bij de bocht heette op genoemde kaart uit 1745 de Tegenover genoemd zij slootje, aan de andere kant van de weg, is dit bredere water wel een zeer interessante herinnering aan de oude situatie Historisch Niedorp, informatieblad 2010 nr. 2

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2010 | | pagina 23