Ir ■i -22- De brede molensloot bij de Westermolen Herbergsloot ten oosten van de Kostverlorenmolen behouden is gebleven. Ik heb het daar toevallig al eens eerder over gehad. Voor de normale weggebruiker is het in de zomer nauwelijks mogelijk om hier ook maar een glimp van op te vangen. Maar in de herfst, na de schouw, wordt er tussen de groene weilanden weer een klein blinkend stukje zichtbaar: 'historisch water'. Op voorwaarde dat men op een geschikte plaats staat. Bijvoorbeeld op de Westerbrug waar vroeger de Herberg(h)sbrug te vinden was. We kijken nu naar de andere wetering, die eertijds vanaf de zijdewind in Oude Niedorp zelf was te bewonderen. Deze begon iets westelijk van de driesprong die vroeger 't Horntje ('t Hoekje) werd genoemd, tussen de Zuiderweg en de Skarpetweg. Ongetwijfeld is hier ook zoiets als een sluisje gebruikt om het water op tijd af te laten vloeien naar de Groote Waard, of juist in te nemen. We zien vanaf de Dorpsstraat aan de noordkant een klein dwarsslootje. Als je dat zou doortrekken richting De Waard kom je aan de andere kant van de weg aanvankelijk ook op een slootje, maar vervolgens op een steeds bredere uitloper in het voorland van het voormalige meer. Van een petgat lijkt me geen sprake. Dat we hier waarschijnlijk precies goed zitten wordt beklemtoond door het feit, dat er op deze plaats nog steeds water ingelaten kan worden! Het kaartje suggereert echter een ietsje verder. Dat zegt niet zo veel, omdat ook de bebouwde kom van Oude Niedorp duidelijk een stukje verschoven lijkt. We kunnen de wetering, of wat daarvan over is, gemakkelijk oppakken achter de huizen tussen 't Horntje en de kleine manege. Achter de ruïnekerk is ze nog steeds opvallend breed. Na een dam annex een gedempt gedeelte loopt zij met horten en stoten verder richting 't Paadje (dat vroeger het Pad heette). Haar voortbestaan heeft ze grotendeels te danken aan het feit dat ze, net als de Herbergsloot, gedurende lange tijd gebruikt is als molensloot. n, Dit zijslootje van de Oudeniedorper Dorpsstraat herinnert aan het begin van de Gouwsloot, de zuidelijke wetering Historisch Niedorp, informatieblad 2010 nr. 2

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2010 | | pagina 22