-21- vanaf de oostelijke begrenzing (de Oosterweg) af te voeren naar De Rijd. Zoals men zich zal herinneren gebeurde dat door middel van de Kostverlorenmolen. Op deze uitsnede van een kaart van Uitwaterende Sluizen uit 1745 zijn de twee lichtgebogen weteringen niet al te moeilijk terug te vinden De aanleg van het kanaal heeft deze molensloot niet onberoerd gelaten, maar er zijn gelukkig nog enkele delen bewaard gebleven. Het stuk tussen de Westerweg en de Oosterweg is het meest in het oog springend, hoe 'natuurlijk' maar tegelijk verwaarloosd het er in de zomer ook uit kan zien. Het lijkt soms wel of men opzettelijk de verlanding wil bevorderen. De dwingende inspectie bij de najaarsschouw laat dan nog enige tijd op zich wachten. Aan de andere kant van de Oosterweg kan men bij de Westermolen de oude wetering als extra brede molensloot weer oppakken. Na zo'n honderddertig meter liep deze verder als deel van de Veert om uiteindelijk als Voorsloot door Winkel te eindigen. Hoe deze oude wetering op het allerlaatste stukje oorspronkelijk naar zee liep is onduidelijk. Mogelijk via het Kerkerijtje waar nu de ijsbaan is gevestigd. Het hele stuk door Winkel is verloren gegaan. Het dorp heeft zijn Voorsloot al weer decennia geleden opgegeven. Het was in de jaren zeventig grote mode om onnutte wateren in de dorpen maar te dempen. Dat heette vooruitgang en je spaarde het onderhoud van zowel een watergang als de bruggen uit. Je kon er bovendien weer wat in kwijt, bijvoorbeeld een riolering. En er werd plaats gemaakt voor de nodige parkeerplaatsen. Dat wateren tegenwoordig weer helemaal 'in' zijn, is helaas de ironie van de geschiedenis. Ik vergeet hier haast te vertellen dat er nog een stukje van de De Herbergsloot in de zomer van 2010, gezien vanaf de Oosterweg Historisch Niedorp, informatieblad 2010 nr. 2

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2010 | | pagina 21