Oude Niedorp en twee bijzondere maar toch vergeten weteringen -20- door Jan Keuken opgedragen aan Aagje Keesom Wie oude kaarten bestudeert, ontdekt soms zeer interessante bijzonderheden die niet of nauwelijks zijn terug te vinden in archieven of oude kronieken. Zo kon de voormalige loop van een onbekende beek - op z'n Fries hier gewoon 'de Beets' genoemd - vanaf Winkel tot aan De Westerkampen duidelijk worden aangetoond. Het was me al eens opgevallen dat de Oude Provincialeweg behoorlijk evenwijdig liep aan de Winkeler Dorpsstraat. En dat met inbegrip van de twee bochten. Maar het duurde even voor ik in de gaten kreeg dat die zekere evenwijdigheid zich oorspronkelijk veel verder uitstrekte. Namelijk al vanaf de zijdewind (als dijk)! Eén lijn vanuit Oude Niedorp en de andere, wat noordelijker, aanvangend tussen 't Verlaat en De Weel. Je zou ook kunnen zeggen: vanaf de Groote Waert (het meer vóór de inpoldering tot Heerhugowaard) en het water van de noordelijker Boomer Wael, dat We hebben het dan ineens niet meer over straatwegen, maar over twee waterlopen. Om precies te zijn: weteringen van zo'n zes kilometer lengte en een gemiddelde onderlinge afstand van zo'n 1500 meter. Weteringen of wateringen waren oorspronkelijk sloten die het overtollige water uit een ontginningsgebied moesten afvoeren. In de middeleeuwen ging dat nog niet met behulp van molens - die moesten hier nog worden uitgevonden - maar zoveel mogelijk gebruik makend van een natuurlijke afvoer. Dat dit zijn beperkingen had spreekt vanzelf. De waterstand moest natuurlijk hoger zijn dan op de plaats van bestemming. Of dat laatste nou de open zee was dan wel een of ander meer. Het inlaten vanuit een meer mocht uitsluitend gebeuren in droge tijden, als het land aan het verdrogen was. Men gebruikte uiteraard een soort sluisjes om een en ander te regelen. Op een uitsnede van de machtige kaart van Uitwaterende Sluizen uit 1745 zijn beide weteringen nog voor het grootste deel te volgen. In de Leijerpolder is de oude loop hier en daar al wat verbrokkeld en verschoven, maar toch nog onmiskenbaar herinnerend aan de vroegere waterloop. Nieuwe eigenaars kunnen in de loop van de tijd de percelen vergroten of verkleinen en daarbij de omliggende sloten aanpassen. (Dat was overigens ook al duidelijk bij de voornoemde Beets.) Incidenteel vonden er altijd kleine verkavelingen plaats. De grote vraag is nu of er op dit ogenblik van die voormalige weteringen nog veel over is of niet. Om met de meest noordelijke te beginnen: binnen de voormalige Leijerpolder is niets meer terug te vinden. En dat geldt ook voor het uitstromende gedeelte aan de andere kant van de zijdewind. Lange tijd is het deel binnen de Kostverlorenpolder intact gebleven om als Herberg(h)sloot het overtollige polderwater daarmee trouwens in verbinding stond. 1 N?- Schematische tekening van de voormalige weteringen Historisch Niedorp, informatieblad 2010 nr. 2

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2010 | | pagina 20