-16 du Gardijn. Dit land grensde aan het bezit van landsadvocaat Johan van Oldenbarnevelt. Zes jaar later verkocht Gerrit deze landerijen weer aan iemand uit Hoorn. De zakelijke relaties tussen Hoorn en de Niedorpen waren indertijd niet onbelangrijk. De grondbezitters hadden natuurlijk geen enkele behoefte om zelf de veeteelt of de akkerbouw te beoefenen. De boeren waren aanvankelijk slechts pachters. Gerrit Heertgens bezat ook landerijen in het Niedorpse. Daar zal ik ook wat nader op ingaan omdat het nog eens belangrijk kan zijn voor onze eigen agrarische geschiedenis. Als het u weinig interesseert slaat u het maar over. In 1604 is er sprake van zogenoemd groedtlant (weiland) achter het eigen huis, zich uitstrekkend tot aan 't Paadje en groot ruim 8 geerzen. De veldnaam was De Smal(l)e Ven (ven weiland). Dat had een breedte van ongeveer 35 meter. Dit land was afkomstig van zijn vader. Vervolgens is er sprake van een ander groedtland, grenzend aan het vorige en ook doorlopend tot 't Paadje. Ook hier een stuk van 8 geerzen, dat dus vrijwel even smal moet zijn geweest. (Een geers is 1/3 morgen.) Dan groedtland bij Terdiek van ruim 15 geerzen, achter het land van Gerrit Willemsz Butterpot en zich uitstrekkende tot aan de Gouwsloot. Nog een bezit van driekwart deel in Gerrit Willemsz Ven, van ruim 9 geerzen grenzend aan voornoemde Gouwsloot. (Dat ene kwart was van zijn zuster.) En als laatste wordt genoemd een stuk Saedtlandt (bouwland), gelegen achter de boomgaard. Samen met de boomgaard gaat het om zo'n 13 snees. Beide afkomstig van vader Heertgen Aeriaensz. (Een snees is ca. 245 m2.) Gerrit was de oudste zoon en werd een vooraanstaande inwoner van Nieuwe Niedorp. Hij was schepen (een rechtsprekend ambtenaar) en kerkmeester. Bovendien molenmeester van de bannen (voormalige dorpsgemeenten) Oude en Nieuwe Niedorp. Vader Heertgen vervulde enige vergelijkbare functies. Wie verder nog een en ander over de familie van Gerrit wil lezen verwijs ik graag naar 'Dijkwerkers, migranten en handelaren' van P. Dekker. Er is een heel hoofdstuk aan gewijd, met veel details. Bovenstaande gegevens komen uit genoemd boek. Een ander zeer recent werk is het boek 'Wieringerwaard' van Jan T. Bremer. Daar haal ik ook wat gegevens uit voor een totaal ander onderwerp: de doopsgezinden. Dat onderwerp interesseerde me, omdat er twee doopsgezinde kerken op relatief korte afstand van elkaar hebben gestaan. Eén in Barsinger- horn, bij de Blauwebrug. Deze werd gebouwd in 1862 en staat er nog steeds. De ander vlak over de u j r,, noordelijke begrenzing van Bar- De Vermaning bij de Blauwebrug smgerhorn, aan de andere kant van de Westfriesedijk, de Wieringerwaard. Deze 'Vermaning' is volgens Jan Bremer gesloopt in 1926. Ik heb nog iemand gekend wiens vader er in die laatste periode koster is geweest en zijn familienaam was, weer heel toevallig, Slikker. Historisch Niedorp, informatieblad 2010 nr. 2

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2010 | | pagina 16