-15- in het bestuur. Zo kunnen we een heel rijtje van grootgrondbezitters opnoemen. Misschien is de meest interessante nog Johan van Oldenbarnevelt met zijn 54 morgen. Johan van Oldenbarnevelt leefde van 1547 tot 1619 en bracht het tot landsadvocaat van Holland. Hij leidde de jonge republiek op de meest voortreffelijke wijze, maar koos uit de twee bestaande gereformeerde richtingen net de verkeerde. Hij werd toen op aandringen van prins Maurits door een buitengewone rechtbank ter dood veroordeeld. Een werkelijk pikzwarte bladzij in onze nationale geschiedenis. Uiteraard ook voor Maurits zelf. Als we naar de stedelijke bezitters kijken komt bijvoorbeeld 33% uit Den Haag, 32% uit Amsterdam en uit Alkmaar 25%. Kwam er dan helemaal niemand van het platteland, van een of ander dorp? Ja, toch, één kwam er uit Nieuwe Niedorp. Dat maakt ons natuurlijk nieuwsgierig. Zijn naam was Gerrit Heertgens. Hij woonde aan de westkant van het dorp op de Hoogzijde, daar waar veel later, omstreeks 1900 onze zeer bekende familie Visser een aanzienlijk huis bewoonde. (Zie Infoblad nr. 48.) Het huisnummer is nu 227. Na de Vissers werd in het rechter gedeelte de Boerenleenbank gevestigd, het linker deel werd de woning voor de kassier. (Jarenlang was dat mijn grootvader.) Erg fraai kon je het huis met zijn hoge voorgevel bepaald niet noemen. Het was dus geen wonder dat er daarna wat veranderingen zijn aangebracht. Bijvoorbeeld door het accountancy-bedrijf van Cor Wiedijk en daarna door de huidige bewoner, de heer N. Stammes. Op het ogenblik wordt de oude bankkluis o.a. gebruikt als bewaarplaats voor het genealogische werk van de heer Kees Kruit. We weten nu dus waar Gerrit Heertgens gewoond heeft, ook al hebben we geen afbeeldingen van zijn toenmalige woning. We kunnen wel iets vertellen over zijn grondaankopen in de Wieringerwaard. Het begon met een toewijzing in het Alkmaarse stadhuis, anno 1611 van twee kavels van elk 10 morgen, grenzend aan de Barsingerweg. In 1612 kocht hij een volgende kavel van 10 morgen van Barthold Cromhout en deed een andere weer van de hand. In 1616 verwierf hij opnieuw een kavel, nu van 15 morgen. Deze was afkomstig van de weduwe van Adriaen du Gardijn, voormalig penningmeester van de Wieringerwaard. In 1617 werd er weer een kavel, mét behuizing, van 15 morgen aangeschaft en vervolgens nog één. In 1623 zien we opnieuw een aankoop van 15 morgen, nu van Reijnier Adriaensz Coetenburg, een van de hoofdingelanden van de polder. We komen dus voortdurend de bekende regentennamen tegen. Gerrit liet niet alleen zijn oog vallen op aantrekkelijke gronden in de Wieringerwaard, maar ook in De Zijpe. Zo kocht hij in 1617 een kleine 100 morgen aan de Belkmerweg, met inbegrip van de daarop staande woning, en wel opnieuw van de weduwe van Adriaen Het grote huis van W.C. Visser en vervolgens Boerenleenbank Historisch Niedorp, informatieblad 2010 nr. 2

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2010 | | pagina 15