Wat kanttekeningen bij de Wieringerwaard (1610 - 2010) 14 Over de Niedorper Gerrit Heertgens en de Fries Menno Simons door Jan Keuken De woonboerderij van Couwen- hoven aan het zogenoemde Laagzijdje was in onze jongenstijd een buitengewoon belangrijk punt. Daar woonde onze klasgenoot en boerenzoon Jan Slikker die over een zeer interessant boerenerf kon beschikken. Met zijn verschillende schuren en schuurtjes dé aangewezen plek om als basis te dienen voor jongensavonturen. Ik koester wat dat betreft mijn jeugdherinneringen. Jan is niet erg oud geworden. Al weer wat jaren geleden is hij overleden en begraven in de Wieringerwaard. Ik heb hem mede uitgeleide gedaan, als enige helaas van de vroegere klasgenoten en vrienden. Dat die verlegen Jan begraven werd in de Wieringerwaard was gezien zijn naam echter bijzonder toepasselijk: Slikker was eens een normale naam voor iemand die afkomstig was uit deze polder. Nog voor de droogmaking in 1610 sprak men over 'een seker slijck' en daarna afwisselend over De Nieuwe Zijpe, de Wieringerwaard, het Nieuwe Slijck of gewoon Slijck. En Slijck werd Slik (net als bij ons de Sliksteeg). Voor sommigen werd Slikker de familienaam. (Deze naam komt ongeveer 430 keer voor in ons land, het meest in Noord-Holland en dat verbaast ons niet.) De woonboerderij van P. Couwenhoven aan het Laagzijdje Nu de geslaagde inpoldering van het slijck, grenzend aan de gemeente Niedorp, precies vierhonderd jaar bestaat, is dat een mooie gelegenheid om wat kanttekeningen te maken. Je zou je af kunnen vragen wie de eerste grondbezitters waren. Dat waren zo goed als allemaal gefortuneerde stedelingen. Om er een paar te noemen: Adriaen du Gardijn, penningmeester in De Zijpe, die goed was voor zo'n 200 morgen. (Een morgen is ongeveer 0,85 ha.) Adriaen had een aangetrouwde neef, Adriaen Maertsz Coetenburgh, burgemeester van Alkmaar, goed voor 100 morgen. (De boerderij Koetenburg in Nieuwe Niedorp herinnert nog altijd aan deze illustere familie.) En dan was er hun oom Barthold Cromhout, koopman en burgemeester uit Amsterdam die 80 morgen voor zijn rekening nam. Alle drie hadden ze al land in De Zijpe en zaten daar Historisch Niedorp, informatieblad 2010 nr. 2

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2010 | | pagina 14