-13- opgestelt, en in kaert geleght; waer op ik voor dezen al veel aenmerkinge gehadt, en met verscheide perzonen van gesproken hebbe; gelyk zulks by myn begeeren hier op wel ten hoogste wezen, dat deze kaerte voor elk een in 't licht moghte komen: en waerom dit voor u alleeen te behouden, want alsdan magh de waerelt daer geen nut uttrecken en elk behoorde tot profyt van een ander te wesen; waer door dat ik ook myne schriften, die my wat nuts dachte te wesen, voor elk een in 't licht late komen. En of dese kusten al niet na de uitterste nettigheyt gestelt waeren, echter houde ik die al ten naesten by met de waerheit over een te comen, en dat wy ons al meer met dese gelyke onvolkomen zee kusten moesten laten vernoegen. Hier en mede dan UEdele my ten hooghsten veerplight heeft, en ik met dankbaerheit aanneme, dat Ued my dese kaerte gelieft hebt te laten toecomen. Eindelyk wensche ik U Ed. langduerige welvaert en gezontheit, en blyve U edele toegenegen vriend, Dirk Rembrantsz Niedorp 1682, 26januari (Nicolaas Witsen heeft deze brief opgenomen in zijn tweedelig werk Noord- en Oost Tartarye, 1692) Aan Constantyn Huygens sr. Constantini Huygens zeer eerwaerde vrient Het zijn nu omtrent acht maenden geleden dat ick aen u in geschrifte gesonden hebbe, waervan het eerste was dienende tot antwoort op sekere gestelde. Ende voort dat bij mij getracht worde om te zeggen de oorsaecke en afkomste van de wonderlijke verschijninge der Cometen, mijn versoek was 1) om te weten wat ue soon Christiaen van 't zelfde zoude konnen oordeelen: maer al hoewel dat ick een antwoort met verlangen te gemoet zach, zo en hebbe ick tot noch toe niet vernomen, also dat ick de zelfde verschijninge der Cometen noch wat nader hebbe overgesien verbetert en vermeerdert, zo veel als ick op dese tijt hebbe konnen te wege brengen: en also ick noch omtrent van dese materie wat hadde, zo hebbe ick dit met malkander laeten drucken 2), en ue met het zelfde vereerende, als ook met een geplakt briefken aengewesen de drukfauten die tot mijn leetwesen) al wat veel zijn, en dat voornamelijk int maecken der kaerten, waer me dat het kan verbetert worden. Hier mee dan noch eens antwoort versoekende, wat hier van, of hier tegen zoude konnen geseijt worden, 't welk ick met d'eerste gelegenheijt verwachte. Waer ue den heer bevelende blijvende na hartelijke groete. Ue Dienst Willige vrient Dirck Rembrantsz, Nieu Nierop, Den 6 december 1669 Aen den E. Heer Constantini Huijgens, heere van Zuijlichem bij het princen hof in 's Graven Hage, met een packjen, loont. 1) Zie brief No 1724 van 5 april 1669. 2) Eenige oefeningen in god-lijcke, wis-konstige en natuerlijcke dingenAmst. 1669, met op titelpagina zijn portret. Historisch Niedorp, informatieblad 2010 nr. 2

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2010 | | pagina 13