-12- Maar om een goede indruk te krijgen over welke onderwerpen Dirck Rembrantsz van Nierop met vrienden en kennissen correspondeerde, zou ik 'Maandelykse mathematische Liefhebberij', aanwezig in de universiteitsbibliotheek van Amsterdam, of de transcripties van professor Lauts eens nader bestuderen, hoewel Vermij in zijn 'Correspondence of Dirck Rembrantsz van Nierop' lang niet volledig in zijn opsomming van de brieven van en aan Van Nierop is geweest. Beide brieven, die ik hierna in extenso laat volgen, de eerste aan Nicolaes Witsen en de tweede aan Constantyn Huygens senior, worden b.v. door Vermij niet genoemd. Toch wil ik, bij gebrek aan vollediger werk, de 'Correspondence of Dirck Rembrantsz van Nierop' van Vermij van harte aanbevelen. Aan Nicolaes Witsen Op 26 januari 1682 schreef Dirck Rembrantsz van Nierop weer eens een briefje naar zijn vriend en 'konstbroeder', de Amsterdamse burgemeester Nicolaes Witsen, over de kaart van Tartaria (Rusland en Azië), die Nicolaes Witsen zou gaan publiceren, samen met zijn boekwerk 'Noord en Oost Tartarye, met derzelver Lant- Kaertens zedert nauwkeurigh onderzoek van veele jaren, en eigen ondervindinge beschreven, getekent, en in 't licht gegeven te Amsterdam, in 't jaer 1692'. Uit eerdere brieven valt op te maken dat Dirck Rembrantsz van Nierop zich bijzonder interesseerde voor de kaarten van Witsen. In de zomer van 1681 was Dirck een paar keer aan de deur geweest bij Nicolaas Witsen, maar de meid moest hem steeds teleurstellen. Dick kwam niet verder dan de deurmat, waar de meid hem meedeelde dat Heer Witsen uithuizig was en in 's Gravenhage verbleef. Dirck ging teleurgesteld weer met de snipschuit op huis aan en schreef Witsen maar een brief, waarin hij verzocht of hij de kaart 'die gij uit Moskova hebt gebraght en welke gij aen de heer professor De Bie getoont hadde', mocht inzien. Onderaan de brief had Dirck nog een ps'je geschreven: 'Als je aen my schrijft set dan port op de brief, gelijk ick hier doe'. Vooral de kustgebieden in het noorden van Rusland en de zeestraat 'Waigats', tussen het vasteland en Nova Zembla, hadden Van Nierops brede belangstelling. Maar hij verzamelde ook gegevens over het voornemen een verbinding tussen de Tanais en de Wolga, in het binnenland van Rusland te graven. Waarschijnlijk was Dirck Rembrandtsz van Nierop zo belangstellend in Witsens cartografische kennis, omdat hij er weer wat nieuws uit kon peuren voor de schippers en piloten, die de octrooien van de VOC wilden omzeilen en intensief zochten naar een nieuwe doorgang via een noordelijke route door Straat Bering. Deze brief van Dirck Rembrantsz van Nierop, gedateerd 26-1-1682, is tot nog toe in wetenschappelijke studies ongepubliceerd en onopgemerkt gebleven. Hier volgt de letterlijke tekst van de bedankbrief, na het ontvangen van de Witsen- kaart: Edele HEER: Met byzonder vermaek, en als door een aengeboren genegenheit, hebbe ik altyt getraght te doorzien, en na te speuren, verre gelegen plaetzen, landen en vreemde volken, hiertoe gebruykende reisbeschryvingen, strekkende tot ontdekking van vreemde en onbekende gewesten. En alzo nu van UEd. aen my vertoont wort een ontdekking van vreemde en onbekende kusten, en lantschappen, en door hem Historisch Niedorp, informatieblad 2010 nr. 2

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2010 | | pagina 12