Oorlog en Religie zijn nu even aan de beurt geweest, komen we op Oranje als taboerijk onderwerp. Op 10 maart 1966 traden Beatrix en Claus van Amsberg in het huwelijk. Niet iedereen was het hiermee eens. Zowel Bernard als Claus waren afkomstig uit Duitsland en waren, net zoals veel jonge leeftijdsgenoten, betrokken geweest bij de Hitlerjugend of andere nazi-activiteiten. Tijdens een rijtoer in de Gouden Koets door Amsterdam maakten de provo's een hoop kabaal met kleine rookbommetjes onder de kreet 'Geen woning, geen kroning!' Opeens ontplofte midden op straat een echte rookbom die naar de overtuiging van velen door een echte provo gegooid moest zijn. Men wees daarbij op Peter Bronkhorst. De echte daders waren echter Lia en Jaap Zander. Ze waren keurig gekleed en vielen dus niet op. Lia stak de bom aan en Jaap gooide hem over de hoofden van de toeschouwers. Na twee jaar procederen kregen ze twee weken gevangenisstraf voor het werpen van 'ernst vuurwerk'. Naar buiten liet men het voorkomen dat een provo de dader was. Dat kwam de regering natuurlijk beter uit. Het duurde heel lang voor de werkelijkheid wat bekend raakte. Lia was een dochter van dominee De Wilde die jaren geleden in Nieuwe Niedorp aan de Hervormde kerk verbonden was. Zijn jonge kinderen groeiden in het dorp op. Een dorp dat bepaald niet bekend was om zijn oranjegezindheid. Is Lia er hier misschien door beïnvloed? Dat lijkt me nogal onwaarschijnlijk. Lia en Jaap gingen met provo's om. Daar kwam de rookbom dan ook vandaan. Later heette Lia Zander weer gewoon Lia de Wilde, als dochter van een in wezen zeer vrijzinnig mens. Daar maakten haar broers indertijd geen geheim van. De pastorie van de hervormde kerk is al weer geruime tijd particulier bezit en staat nu te koop voor een slordige anderhalf miljoen euro Nieuwe Niedorp, april 2010 Historisch Niedorp, informatieblad 2010 nr. 1

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2010 | | pagina 7