Wereld verhalen -4- door Jan Keuken Dick Stammes heeft een bijzonder aardig boekje over Nieuwe Niedorp geschreven. Hij kijkt daarbij vol positieve humor terug op mensen uit zijn jeugdjaren. Het heet 'Wereldverhalen uit mijn dorp'. Al bij de presentatie was er een ongewone belangstelling, zodat laatkomers de cafézaal van de Prins Maurits nauwelijks meer in konden. Ik was zelf nogal laat en vond dus geen normale zitplaats meer, alleen een tafeltje achter de bar. De stijl van Dick doet denken aan de bekende Westfriese verteltrant. Sommige dingen heel kort zeggen en af en toe iets quasi-filosofisch herhalen of bevestigen. Ik zal hier een verhaaltje vertellen dat niet in het boekje voorkomt. Maar het zou erin gestaan kunnen hebben. Waarom doe ik dit? Om iedereen die het boekje nog niet gekocht heeft nieuwsgierig te maken. Ik laat de inhoud van Dicks meesterlijke werkje expres onaangeroerd. Uit respect. Er was eens een familie in ons dorp die geweldig goed was in gymnastiek. De Jonkers. Ze konden de meest moeilijke oefeningen perfect uitvoeren. Of het nou aan de ringen was of aan de brug met ongelijke leggers. Ik noem maar wat. Ze waren ongetwijfeld de trots van Hercules-Hebe, de Nierupper gymvereniging. Zoon Cor was erom bekend dat hij ook nog eens extreem sterke buikspieren had. Hij kon zijn buik uitzetten alsof er minstens een vijfling in zat. En hem vervolgens weer intrekken tot een afzichtelijk raar holletje. Deze jongen kon ook een heel mooi zwaantje trekken. Echt om jaloers op te worden. Tenminste als je van zwaantjes hield. Tijdens pinksterkermis wilde hij in de zaal van De Roode Eenhoorn even iets demonstreren. Een combinatie van zijn twee specialiteiten. Hij trok zijn schone Café De Roode Eenhoorn anno 2010. De lange zaal zal worden gesloopt en vervangen door appartementen voor lichamelijk gehandicapten. Het markante voorcafé stamt uit de 16e eeuw en is uiteraard beschermd pinksterbroek uit en dook als een onberispelijk zwaantje vanaf de zijbank de zaal in. Kwam alleen met zijn bolle buik op de houten vloer terecht, veerde prachtig op en stond meteen daarna weer op zijn benen. Zo simpel als wat. Enkele jongens die naast Historisch Niedorp, informatieblad 2010 nr. 1

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2010 | | pagina 4