-29- terp nog boven de omgeving uitsteken. Het is misschien een schrale troost dat we een aantal bewoners vanuit de 17e eeuw tot omstreeks 1820 hebben kunnen thuis brengen. Als u geïnteresseerd bent in de elkaar opvolgende eigenaars, hier volgen ze: In 1668 verkopen de voogden van Aeff Harmens tot Winckel aan Albert Jacobsz Hartoch het huis met het erf dat voorheen in bezit was van Jacob Pietersz. In 1693 verkopen Maertje Jacobs Hartoghs en Maertje Jans Schoens (zij woont in 't zogenaamde clooster) aan Dirck Jacobsz en Maerten Cooijman, voogden over Jacob Michiels (zoon van wijlen Michiel Jansz Snekes). In 1731 Jacob Michielsz erfgenamen. In 1742 Cornells van Westen met twee kinderen. Armlastig was hij niet, want hij hield er een 'maijd' op na en beschikte over een 'chaize' waarin we natuurlijk de beroemde boerensjees herkennen (mooi voorbeeld in het Schager museum Vreeburg). In 1759 koopt Barent Veltman een boerenhuis, het erf en de boet, alsmede 61 geers zowel bouw- als grasland plus nog een stukje grond aan het weggetje achter het Toornhuijs. (Een geers is een kleine 0,3 ha.) In 1777 Pieter Barendsz Veldman. In 1819 de erfgenamen van Pieter Veldman. Deze Pieter bezat niet alleen het huis op de terp, maar daaromheen nog een behoorlijk aantal landerijen. Een deel wordt aangegeven op het kaartje uit 1819 van de voormalige loop en richting van de beek en de landerijen daaromheen. De meer zuidelijke landerijen worden op een ander kaartje aangegeven om een indruk van de verspreiding te geven. Dat ook onze gereformeerde kerk (later 'hervormd' genoemd) hier heel wat grond bezat is een opvallend feit dat we u niet willen onthouden. De Rijdersstraat naar 't Veld bestond omstreeks 1819 nog niet. Er was een landpad dat vanaf de Westerweg via een boerderij naar de boerderij op de terp leidde. Omstreeks 1900 was de Rijdersstraat naar 't Veld inmiddels aangelegd en liep het voetpad ineens vanaf een tweede nieuw opgerichte boerderij iets westelijk van de eerste. Dat duidde natuurlijk op een familieband. De eerste boerderij, nu liggend aan de Rijdersstraat, werd in 1809 door Jan Groen aan Pieter Veldman verkocht. Dit werd naderhand de residentie van Maartje Veldman. Het zal geen verbazing wekken dat er naast een groot aantal Groenen nog steeds Veldmannen in 't Veld wonen die mogelijk zelfs hun eigen naam aan hun uitgebreide leefomgeving te danken hebben. Ook aan de Rijdersstraat zelf treffen we op nummer 6/8 een J.G.A. Veldman aan, maar dat is intussen ver verwijderd van de oorspronkelijke vestiging. Op deze plaats resideerde Maartje Veldman met twee achter elkaar liggende stolpen. De voorste stolp is zo'n honderd jaar geleden vervangen door een voorhuis Historisch Niedorp, informatieblad 2010 nr. 1

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2010 | | pagina 29