-28- De naam Kostverloren kwam overigens vroeger wel meer voor. Allerlei straten zijn er nu naar genoemd. We komen ze wat Noord- Holland betreft tegen in Nieuwe Niedorp, Zandvoort, Laren, Weesp, Alkmaar en Amsterdam. In Amstelveen kennen we een heel winkelcentrum met de naam Kostverlorenhof. Maar ook buiten onze provincie vinden we de betreffende straatnamen in Eist, Nijkerk, Soest en Apeldoorn. In Groningen zelfs een heel wijkje. En wat betreft de omgeving van Amsterdam: de bekende schilder Jacob Isaacks Ruisdael heeft in het midden van de \T eeuw de resten van het Huis Kostverloren aan de Amstel op het doek gezet. Als plaatsje zien we de naam opduiken ten zuiden van de Dollard, vlak bij Nieuweschans. Dat is qua betekenis te vergelijken met Kostvlies een samentrekking van Kostverlies) tussen Gasselte en Gieten. We hoeven er niet aan te twijfelen, dat het gebied van de Kostverlorenpolder in de late middeleeuwen, zo tussen 1000 en 1500, veel wateroverlast gehad moet hebben. Geen wonder dat men aarzelde om zich daar te vestigen. Het niet of nauwelijks ontgonnen gebied werd dan terecht 'het veld' genoemd. Op enige afstand van genoemde beek bevond zich een terp waarop in het begin van de 19e eeuw één De meest bekende terp bij Schagen. Op de kaart boerenbedrijf was gevestigd. Op verbasterd tot Avonddorp kaarten van omstreeks 1900 is de boerderij verdwenen, maar is de min of meer ronde vorm van een terp nog onmiskenbaar aanwezig. (Zelfs enigszins vergelijkbaar met de beroemde terp Avendorp bij Schagen.) Bestaat deze Niedorper terp nog? Helaas, helaas. Weggemoffeld bij de grote verkaveling in de jaren zeventig. Het gebied is hier zo volledig op de schop gegaan, dat er ook van de oude loop van de beek niets is bewaard. Ik weet niet of ik dit de historische geograaf Renes moet verwijten, die zich indertijd als aankomend deskundige over dit gebied heeft moeten buigen. Voor het oog is echt alles weg. Alleen op een hoogtekaart ziet men de voormalige Historisch Niedorp, informatieblad 2010 nr. 1 Het huis Kostverloren aan de Amstel uit ca. 1660- 1664. Geschilderd door Jacob Isaaksz van Ruisdael f YAvtmtf De nu onbekende en inmiddels verdwenen terp bij 4 Veld, gelegen tussen de Rijdersstraat en de Westerweg ÏMö<w2ïï

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2010 | | pagina 28