-9- was vertrokken, vernamen we dat er in het verleden nota's voor geneeskundige hulp nimmer betaald zijn omdat er soms armoede in gezinnen heerste. Uit dank voor zijn inzet als arts ten bate van de bevolking uit Nieuwe Niedorp en omgeving is de straat gelegen in de hoek van Zwagermanstraat en Kostverlorenstraat Dokter de Boerstraat genoemd. Dokter M.J.M. van Os Dokter van Os, een jonge arts van toen 27 jaar, was de opvolger van Dokter de Boer. Naast het behartigen van de artsenpraktijk deed hij, evenals zijn voorgangers dat hadden gedaan, gedeeltelijk ook tandartsen werk. Dit beperkte zich tot trekken van tanden of kiezen met vooraf het al dan niet verdoven daarvan. Na enkele tegenvallende resultaten met het trekken ervan stopte dokter Van Os na enkele jaren met de werkzaamheden als tandarts. In zijn vrije tijd tenniste hij graag. Hij was ook een talentvolle voetballer. Vanaf 1970 was hij een aantal jaren betrokken bij de gemeentepolitiek als lid van de kiesvereniging 'Algemeen Belang'. Toen dokter Van Os per 1 januari 2009 zijn artsenpraktijk Dokter VanOs beëindigde en naar Alkmaar vertrok, spraken velen er hun teleurstelling over uit dat zij als oud-patiënten geen afscheid van de dokter hebben kunnen nemen. Raadslid dokter Van Os wilde het Franciscanessenklooster aan de Ooievaarsweg tot gemeentehuis gaan inrichten Toen in de nacht van 12 op 13 september 1973 café 'Prins Maurits' geheel verbrandde en het er naast staande gemeentehuis ten dele verloren ging, kwam de gemeenteraad al spoedig tot de conclusie dat er met spoed een nieuw gemeentehuis moest komen. Hier zou veel geld mee gemoeid zijn wat veel onrust en tegenstrijdige meningen tot gevolg had. Dokter Van Os was een groot voorstander van aankoop van het Franciscanessen- klooster aan de Ooievaarsweg omdat dat, zo vond hij, na verbouwing prima geschikt zou zijn voor het beoogde doel. Anderen waren daar fel op tegen, zij wilden een geheel nieuw gebouw op een centrale locatie welke mening ook burgemeester A. Anker was toegedaan. Tijdens de raadsvergadering van maart 1974, die gehouden werd in café 'De Vriendschap' te 't Veld, werden in aanwezigheid van een groot aantal toehoorders de standpunten van de fracties soms zeer emotioneel en behoorlijk heftig kenbaar gemaakt. Dokter Van Os bracht zowel de standpunten van de fractie als zijn eigen standpunten uitgebreid naar voren, waarbij de financiële aspecten een belangrijke rol speelden. Op een gegeven moment reageerde de burgemeester als volgt: "De burgemeester heeft een aparte verantwoordelijkheid en hij laat zich niet voor de Ossenwagen spannen.Dit was duidelijk een minder diplomatieke opmerking van de burgemeester. Dokter Van Os reageerde hierop met: "Voorzitter mijn staatsrechterlijke kennis mag dan niet zo groot zijn maar als hoofd van de gemeente behoort U toch Uw emoties privé te houden. Het verbinden van mijn naam aan een ossenwagen is maar heel goedkoop.Op een ander moment verdedigde dokter van Os zich met de opmerking: Historisch Niedorp, informatieblad 2009 nr. 2

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2009 | | pagina 9