-8- vertouwen in hem. Deze betrokkenheid blijkt uit een artikel in het historische blad van november 2007 van Stichting 'Waarland van toen'. We lazen daarin over het echtpaar Cees en Jantje Jongkind die aan het Kerkepadje bij 't Waarland woonden. Dit echtpaar verlangde ten zeerste naar kinderen, ze waren al 17 jaar getrouwd toen de geboorte van een kind zich eindelijk aandiende. Het bleek een zware en moeilijke bevalling te worden. Dokter Maats die haar tijdens de bevalling bijstond, vreesde dat moeder en kind zouden overlijden. Hij bleef gedurende drie dagen en nachten aanwezig waarbij hij 's nachts zo af en toe even ging slapen op een matras die op de vloer was gelegd. Op 7 september 1907 kwam er een gezond jongetje ter wereld. Mevrouw Maats verleende haar man assistentie met betrekkelijk eenvoudige ingrepen als een operatie aan de amandelen. Ook is zij in 1923 gedurende een halfjaar lid van de gemeenteraad geweest voor de Vrije Democraten. Zij was toen in Nieuwe Niedorp de eerste vrouw die een zetel in de raad kreeg toegewezen. Na ruim 41 jaar arts in Nieuwe Niedorp te zijn geweest, nam het gezin Maats op 1 januari 1933 afscheid van het dorp en omgeving. Dokter C.R.N. de Boer Als opvolger van dokter Maats werd de in Hoogwoud geboren C.R.N. de Boer als arts in Nieuwe Niedorp benoemd. Het echtpaar De Boer vestigde zich in januari 1933 in de dokterswoning. Evenals dokter Maats dit had gedaan, huurden zij deze van de gemeente. In 1940 werd de woning gekocht voor het bedrag van 4400,00. Dokter De Boer stond bekend als een rustig en beminnelijk iemand die met toewijding zijn beroep uitoefende. In de spaarzame vrije uurtjes die hij had werden de kolf- en kegelsport door hem beoefend, evenals het vissen. In 1957 ving hij op tweede kerstdag in het randkanaal van de Wieringermeer een snoek van 32 pond met een lengte van 1,30 meter. Hij haalde hiermede een artikeltje met foto in de krant. Zowel de dokter als zijn vrouw waren sociaal voelend. Mevrouw De Boer was o.a. lid van enige verenigingen waarbij die van Plattelandsvrouwen. Als er een uitgaansdag met een bus van Peereboom op het programma stond was daar als regel een eigen bijdrage van enkele guldens per persoon mee gemoeid. Na opgave van hen die mee zouden gaan ontbraken er, vooral tijdens de crisisjaren, wel enkele namen van leden die in verband met de kosten genoodzaakt waren thuis te blijven. De doktersvrouw zorgde dat ook voor deze dames werd betaald zodat ook zij een dagje uit konden gaan. Toen het doktersgezin in 1968 naar Bergen Historisch Niedorp, informatieblad 2009 nr. 2 Dokter Maats en zijn vrouw Dokter De Boer

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2009 | | pagina 8