-37- Wat was de drijfveer van mijn vader om in de laatste fase van zijn leven een studie te maken van oude teksten uit Niedorp? Kees was o.a. een tekenaar, geoloog, wetenschapper, analyticus, wiskundige, filosoof, wereldburger, globetrotter en weeskind op 12-jarige leeftijd, een bescheiden mens en een doorzetter. Hij wist wat hij wilde en hoe hij wilde leven. Deze talenten en levensomstandigheden hebben er toe geleid dat hij in staat was om een passie te ontwikkelen om op 80-jarige leeftijd een transcriptie te beginnen in het belang van de gemeenschap. Het was ook uit eigen belang om een arbeidzaam en nog nuttig leven te kunnen leiden. De passie en het werk hielden hem scherp van geest en daarmee zo lang mogelijk levend. Wat leidde hem naar Nieuwe Niedorp? Op 4-jarige leeftijd verloor Kees zijn moeder op Java, en op 12-jarige leeftijd zijn vader in Nijmegen. Deze omstandigheden hebben ertoe geleid dat hij tijdens zijn werkzaam leven nauwelijks familiebanden heeft gehad of ermee bekend was. Op 61-jarige leeftijd ging hij met pensioen en kwam hij terug naar Nederland. Hij had zijn laatste buitenlandse dienstjaren in Venezuela, bij de Shell erop zitten. Als gepensioneerde kreeg hij alle tijd en vrijheid om nog niet uitgeleefde hobby's te gaan onderzoeken. Door een 'toevalligheid' kwam hij in contact met een 'afstammeling' van de familie 'Witbaard' en dat wekte bij hem de eerste interesse in zijn eigen familie, omdat hij wist dat zijn grootmoeder 'Elizabet Witbaard' heette en gehuwd was met Cornelis Kruit en in Winkel woonde. Klaas Kruit is geboren op 10 januari 1881 te Winkel, later de vader van mijn vader Kees Kruit. De interesse was gewekt en de honger om alles precies van zijn familie en achtergronden te weten te komen, werd omgezet in een passie voor zijn genealo gische zoektocht gedurende 20 jaar van zijn pensioen. Samen met mijn moeder ging hij gericht reizen door Nederland, Zwitserland en de VS. Archieven werden bezocht en heel wat uurtjes werden in bibliotheken doorgebracht. Het leverde nieuwe familieleden op en een heleboel nieuwe contacten die de pensioenjaren voor mijn vader en mijn moeder extra kleur gaven in Nederland. Want hun jaarlijkse grote reis naar Venezuela naar het pioniersgebied van Peter, mijn broer, was een andere passie van mijn vader om als landbouwer, ingenieur, bouwvakker, ambachtsman en als ouder bij Peter te zijn en mee te pionieren in de rimboe van Venezuela. Zijn genealogische werkzaamheden, vaak correctiewerk, werden altijd meegenomen op reis voor de uurtjes in rust en ontspanning. Kees Kruit en Harry de Raad in de kelder van het archief Historisch Niedorp, informatieblad 2009 nr. 2

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2009 | | pagina 37