■K -35- aanleg was. Dat ongezuiverde water werd geloosd in de sloot aan het Veldwachterspad, waar Tinus zijn land had. Dit alles ten nadele van zijn daar grazende schapen. Hij was van mening dat zijn 'skepe' daardoor niet bestand (onvruchtbaar) raakten. Mijn gezicht stond schijnbaar op stand 'ongelovig kijken', want toen begon Tinus zijn rekwisitoor af te steken. "Man!!, die ooien raken niet bestand omdat ze van dat smerige water zuipen. Die woiven van teugeswoordig vreten allegaar de pil en die Echt Tinus, geen woord Spaans erbij, de ruwe bolster met blanke pit. Bijna 40 jaar later zijn er de waarschuwende woorden van Het Vaticaan. Volgens de voorzitter van de internationale federatie van katholieke artsen is de anticonceptiepil milieuver vuilend. Het veroorzaakt mannelijke onvruchtbaarheid. Mijn eerste gedachte hierop was, we hebben er een paar Don Quichots bij gekregen. Deze opwelling vraagt om vervangen te worden door een genuanceerder oordeel. De aanzet daartoe kwam van een krantenartikel in het wetenschapskatern van de NRC. Canadese wetenschappers schrijven: 'Er vindt een vervrouwelijking plaats' van de in de natuur levende zalm. En wat zegt Google als ik 'oestrogene stoffen in het oppervlaktewater' in de zoekbalk tik? Dan is er meer aan de hand. Er volgen 37 pagina's met tientallen items over dit onderwerp, alle met dezelfde strekking: Tinus sloeg de plank niet mis. Tinus de Moor man van de natuur, de eigenzinnige markante dorpsfiguur, had het idee: "Een profeet wordt niet geëerd in eigen land". Zijn laatste wens was: "Ik wil begraven worden op het kerkhof van de Ursulakerk te Warmen - huizen". "In Winkel heb ik me nooit thuis gevoeld." Winkel, april 2009 pis komt nou toch bij moin in de sloot". 171C-858 it Jjy - De 65+-pas van Tinus Historisch Niedorp, informatieblad 2009 nr. 2

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2009 | | pagina 35