-30- Lang voor 1922 heeft de firma J.L van Herwerden al een meelmaalderij laten bouwen in de grote stolp achter het gruttershuis. Deze werd aanvankelijk aangedreven door paarden, naar verluidt de grote liefde van Jan van Herwerden. In 1905 maakte men echter gebruik van een petroleummotor. Deze werd in 1911 vervangen door een zuiggasmotor en vervolgens weer in 1926 door een ruwoliemotor. Men diende nu eenmaal met zijn tijd mee te gaan. In 1931 brak er brand uit en moest er een geheel nieuw gebouw inclusief een maalderij worden neergezet. Daarbij kon er nog gebruik gemaakt worden van de bestaande motor van 42 PK die in een aanbouw van de stolp behouden was gebleven. Bij al deze activiteiten hebben we te maken met Bernard en zijn broer Jan. Jan was in feite de molenaar en woonde in het zogenoemde gruttershuis. Hij werd op een gegeven moment uitgekocht. Zo halfweg de jaren dertig werd de foeragehandel en de maalderij voortgezet door de echtgenoot van Thea van Herwerden, Chris Biesheuvel. Thea was een dochter van Bernard. Zij en haar man woonden aanvankelijk samen met vader Bernard en zijn vrouw in het grote huis. De oudere generatie links en de jongere rechts. In 1952 brak er opnieuw brand uit en wel in het achterliggende boerderijgedeelte. Enige tijd later werd hier een nieuwe werkplaats en opslagruimte gebouwd. Chris heeft het bedrijf tot 1972 voortgezet. De meelmaalderij werd toen stopgezet. De foeragehandel ging over naar Timmermans Graanhandel in Alkmaar. Daar kwam zoon Ben Biesheuvel in loondienst tot hij in 1985 de handel in veevoeder terugkocht en deze samen met zijn vrouw Gery voortzette tot zijn overlijden in 2006. Intussen was de maalderij als markant gebouw in 1990 in bezit gekomen van Bart de Vries die er met hulp van zijn vader een bijzondere woning van maakte. Ben van Herwerden, een kleinzoon van Jan van Herwerden, heeft op een gegeven moment het oude molenerf verworven en daarop een zogeheten Fins woonhuis laten bouwen. Hij wist natuurlijk heel goed dat de molen van zijn voorvaderen was geweest. Wat de oorsprong van de naam Van Herwerden betreft De verbouwde maalderij met balkon van Bart de Vries W" n°& ee" keCT WÜZen °P het Gelderse Heerewaarden dat in vroegere eeuwen nog vaak als Herwerden werd geschreven. Biesheuvel wijst terug naar een klein plaatsje met dezelfde naam, dicht bij de splitsing van Maas en Bergsche Maas, ergens ten zuiden van Gorkum in het Land van Altena. Beide plaatsen liggen toevallig in het rivierengebied op nog geen 28 kilometer van elkaar. En om het toeval nog een extra accent te geven: ook onder Heerewaarden ressorteerde een buurtschap Zevenhuizen! Historisch Niedorp, informatieblad 2009 nr. 2

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2009 | | pagina 30