-29- ook molenaar. De oude Heijndrick wordt nu 'muller' genoemd en blijft gewoon op zijn plek wonen. Na Lijsbeth Jan Bruijns komen we in dat meest noordelijke huis Aeriaen Pietersz tegen als meelmolenaar en in 1653 een Pieter Pieters, die dan nog genoemd wordt als molenaer van Sijdwint. De volgende gebruikers/eigenaars zet ik maar in een rijtje: In 1698 Jacob Pieters, die zijn zoon wel zal zijn. Vervolgens Tobias Gerritsz 1712 Mues Ariaensz. 1713 Teuwis Cornelisz Verver. 1718 Pieter Raeijersz van Huijsduijnen 1722 Cornelis Pietersz, molenaer wonende tot Venhuijsen. 1767 Klaas Aldertsz 1802 Maarten Schrieken 1807 Adam v.d. Wolff. Zijn weduwe verkoopt later de molen aan de molenaarsknecht Arien Winkel. Er woont nu geen molenaar meer aan de Molenstraat. Arien Winkel voegt nog een mosterdmolen aan de korenmolen toe. Dat wordt in die tijd een 'fabriek' genoemd. In 1826 verkoopt het gemeentebestuur(l) het onroerend goed van Arien aan Simon Schoon, broodbakker te Nieuwe Niedorp waarbij uiteraard gesproken wordt over de windkorenmolen de fabriek tot het maken van mosterd. Verder nog een woonhuis dat ook geschikt is 'tot de stallinge van vee', plus erven en een boomgaard. Deze Simon Schoon verkoopt nog in hetzelfde jaar de molen door aan Cornelis Wildeboer. Het zal wellicht zijn opgevallen dat het beroep van meelmolenaar in Nieuwe Niedorp door sommigen niet bepaald lang wordt volgehouden. We weten (nog) niet wie er allemaal verder in de 19e eeuw hun geluk hebben beproefd. Maar wel dat in 1873 de molen van Jacob Kossen inclusief twee huizen voor 8000 gulden is gekocht door Johannis Lubertus van Tuinenburg van Herwerden. (Zijn vader Bernardus Johannis van Herwerden was hierbij aanwezig als toeziend voogd over de minderjarige Simon Kossen. Simon was de zoon van Jacob Kossen en de in 1869 overleden Trijntje van Herwerden.) In 1894 blijkt de oude meelmolen verbrand en vervangen door een exemplaar uit de Zaanstreek. (Aat Wit: Historie van de Niedorpen en Winkel, blz. 129-130.) Iets langer dan een kwart eeuw mag hij nog prijken aan de Oosterweg. In 1922 wordt hij grotendeels gesloopt. Alleen het onderstuk laat men nog een dikke halve Het restant van de meelmolen aan de Oosterweg eeuw Staan om te dienen als opslagplaats. Historisch Niedorp, informatieblad 2009 nr. 2

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2009 | | pagina 29