-25- Het vierde huis levert in 1582 een schipper op: Cornelis Jansz Man. Je vraagt je bij schippers altijd af of ze hun boot voor hun huis in de Voorsloot hadden liggen. Waarschijnlijk was dit het geval. Het huis was kennelijk niet (helemaal) van hem, want Maerten Pietersz Fecke verkoopt het aan Joris Amels. De naam Amels komen we in het oude Nieuwe Niedorp ook herhaaldelijk tegen. (Het is heel waarschijnlijk dat Amels een samentrekking is van Amelisweerd, het veel besproken landgoed aan de oostkant van Utrecht. Het is sinds 1982 geregeld in het nieuws door de felle protesten tegen de aanleg van snelwegen dwars door het landgoed.) In 1599 ontmoeten we Aerien Mannes -misschien een zoon van voornoemde schipper- als herbergier. Hij was het eerste kwart van de 17e eeuw de eerste 'waerdt int wapen van Hoorn', de latere Roode Eenhoorn. Zijn weduwe trouwde met de opvolger, Cornelis Albertsz Snel die in 1657 overlijdt. Bekijk zijn schitterende grafsteen naast de toren! In 1614 wordt gesproken over een biersteker, Cornelis Claes Cramer. In elk geval blijft er tot 1654 sprake van een bierstekerij, waarbij je aan een bierhandel in het groot moet denken. Het volgende perceel staat ingetekend als B 228. Dat is het terrein waarop de familie Biesheuvel-Van Herwerden in onze tijd jaren gewoond heeft. En wel in een groot beeldbepalend pand, gebouwd in 1865 door een zekere Langendijk als voorhuis van een boerderij. Van hieruit werd in onze tijd een handel in veevoer gedreven, als een belangrijk uitvloeisel van de bedrijvigheid der voorouders, de Van Herwerdens. We keren terug naar het jaartal van onze vroegste informatie, 1582. Wie woonde er toen op deze plaats? Het was Pieter Heijndricxsz, schoenmaker. In 1600 gevolgd door Gerbrant Pietersz Heijn die backer genoemd wordt. In 1654 blijkt Harmen Paulusz Holm, laeckencooper, het huis te verkopen aan de weduwe van Dirck Jansz Zuijderman, Maritgen Wijaertsdr en haar kinderen. Daarbij wordt bepaald dat het huis zal worden afgebroken en dat aan de westkant van het erf een laan zal worden gemaakt, 'rechtdoor tot aan de sloot'. En kijk, die laan oftewel steeg is er na zo'n drie en een halve eeuw nog steeds! In 1765 verkopen de erven van Jacob Cornelis Floor aan Pieter Aeriaens Smit het boerenhuis, met een woonhuisje beoosten. In 1804 blijkt deze situatie onveranderd. Het woonhuisje is waarschijnlijk een personeels woning (om het woord knecht en woning niet te gebruiken). Rechts een gedeelte van het grote voorhuis van de fam. Biesheuvel- Van Herwerden. Huisnr. 127. In het midden het huis van de voormalige burgemeester Pluister, (nu J.C. Kooy). Huisnr. 125 Historisch Niedorp, informatieblad 2009 nr. 2

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2009 | | pagina 25