-23- nagedachtenis aan ene Maritgen Maertens. Maerten Pietersz Fecke was de vader van Maritgen. Zij woonde op B 216. Huize drie geeft als eerste bewoner in 1583 Gerijt Amelsz. Vervolgens valt het oog op de namen van verschillende beroepen. O.a. een kuijper, een cramer, een timmerman en een vroetwijff, maar dan zijn we intussen alweer een eeuw verder. Omstreeks 1700 meldt zich een Pieter Dirx Slotemaker en tegen 1800 verkoopt Maartje Jans Koeman aan Jan Pietersz Horst het perceel als pakhuijsje. De dominante naam Koeman van de Laagzijde verschijnt ook hier en onderstreept daarmee nog eens de grote invloed van die familie. Het volgende huis (kadasternr. B 224) kunnen we identificeren als de huidige woning van aannemer Rood, ook al is dat nou niet direct uit de kadastertekening van omstreeks 1820 af te leiden. In De grafsteen van Maritgen Maertens 1583 komen we hier een HerC Backer tegen' die wellicht genoemd is naar zijn beroep. In 1607 een loot uit de Fecke-familie, gevolgd door chirurgijn Gerrit Adriaensz in 1610. En in 1615 doemt de naam Keuck op, Wouter Dirck Keuck (waarmee de Keuken-familie geen enkele relatie heeft) Keuck is in onze tijd een merknaam voor een of andere alcoholische drank. In 1718 wordt het huis gekocht door Cornelis Claesz Wit en Claes Claesz Wit, als opsienders van de mennogesinde armen', oftewel de doopsgezinde armen. In 1731 wordt ineens van een boerenhuis gesproken, bewoond door Claes Cornelisz Wit, indertijd bekend als kaaskoper. Wat de aanduiding 'boerenhuis' betreft herinneren we ons, dat het voor bijna iedereen in die tijd heel gewoon was om er één of meer koetjes op na te houden. Zoals bij onze schoen- maker- sterrenkundige Dirck Rembrantsz. Het hing waarschijnlijk van het aantal koetjes af of er echt van een boerenhuis kon worden gesproken. En er moest een belangrijk deel van de bestaansmiddelen afkomstig zijn van de koeien. Rechts de kruidenierswinkel, links de wagenmakerij/timmermanswerkplaats Historisch Niedorp, informatieblad 2009 nr. 2

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2009 | | pagina 23