-22- eeuw de boerderij van de familie Wetsteen te vinden was. Op die terreinen van Wetsteen en Visser bevonden zich lang geleden, zo omstreeks het midden van de Tachtigjarige Oorlog, drie woningen waarvan we de eigenaars bij naam kennen. Hetzelfde geldt voor alle andere behuizingen die onder ons Zevenhuizen ressorteren. En om het nog indruk wekkender te maken: het gaat niet alleen om de huis eigenaars in de jaren tachtig van de 16° eeuw, maar geldt ook voor de personen die erop volgen zo tussen 1585 en 1819. Dat zijn er dus nogal wat in de loop van meer dan twee eeuwen. Het zou natuurlijk wat te veel van het goede zijn als we hier al die namen voor het voetlicht zouden brengen. We gaan ons beperken tot namen die ons om de een of andere reden iets zeggen. Oud kadasternr. B 223, de eerste woning: Claes Corn. Veurind uit 1585. Hij is interessant omdat hij ten westen van de kerk een herberg had. En wel ter hoogte van het huidige huisnummer 197, het aardige 'kostershuis' van Jan Barten (dat er als zodanig in 1585 natuurlijk nog niet stond). Ook komen we weer jonckheer Floris Tserclaes tegen. Heel misschien herinnert u zich zijn naam nog. Op hem had Cornelis Jansz van Enchuysen in 1589 een vordering lopen van 800 karolus guldens, en mocht hij daarom bieden op diens land in de omgeving van het 'panhuis'. Die landelijke bierbrouwerij aan de inmiddels gedempte Noordersloot (Infoblad nr. 37, nov. 2001). Floris verkoopt zijn woning aan de Dorpsstraat in 1588 aan Jacob Heijndricxsz, een naam die ons voorlopig niets te zeggen heeft. (Karolusguldens zijn guldens uit de tijd van Karei V met een bepaald goud- of zilvergehalte.) In 1762 doemt hier warempel een schout op van buiten het dorp, schout Dirck Mol van de Egmonden. Maar dan zijn we al vele decennia verder. In huis numero twee treffen we in 1585 Anna Hercx, weduwe van Pieter Tijs. Dat zegt ons natuurlijk ook maar weinig. Maar ik vind het soms de moeite waard om zo'n onbekende Niedorper toch wat belangstelling te gunnen. (Over bekendheid gesproken: in datzelfde jaar werd prins Maurits stadhouder van Holland en Zeeland. Maurits was de bekendste zoon van 'de Vader des Vaderlands', Willem van Oranje.) Van 1588 t/m 1658 hebben we te maken met de familie Fecke, indertijd een bekende familienaam in Nieuwe Niedorp. Die naam is nog overduidelijk terug te vinden op een van de grafstenen aan de oostkant van de kerk. (Veel stenen zijn jammer genoeg door allerlei aanslag bijna onleesbaar geworden.) Als men eens naar de grafstenenheuvel bij de toren loopt zal men daar een steen met een prachtige meelmolen ontdekken ter Vroegere boerderij van Wetsteen, nu AT,PT Rechts daarvan het garagebedrijf van C.J. Visser. Huisnr. 119 Historisch Niedorp, informatieblad 2009 nr. 2

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2009 | | pagina 22