-21- Een aardig voorbeeld van die vroegere getalsverheerlijking vinden we bij een van de beroemdste Nederlandse schilders, namelijk Jan van Scorel. Het was ongeveer halverwege de 16e eeuw dat Jan het idee kreeg om De Zijpe droog te leggen. Hij maakte een eenvoudige plantekening om bij investeerders de nodige belangstelling te wekken. De nieuwe naam voor het in te polderen gebied zou 'Nova Roma' worden, het Nieuwe Rome. Op de tekening stonden zeven kerken ingetekend, alle genoemd naar zeven basilieken in Rome. Wie al deze grote kerken in het oude Rome bezocht kon rekenen op een volle aflaat. (Dat betekende kwijtschelding van alle straffen voor begane zonden, zowel hier als in het hiernamaals.) Als men niet tot een verre en kostbare reis in staat was zouden de kerken van het Hollandse Nova Roma een uitstekend alternatief kunnen vormen. Met het reisgeld dat men bespaarde konden hier de nieuwe kerkjes met hun noodzakelijke priesters mooi onderhouden worden. Om ook de heilige drie-eenheid een plaats te geven was de droogmakerij op papier alvast in drie stukken verdeeld. Tot Jans grote teleurstelling trok de bevoegde landmeter Simon Meeus zich niets van de heilige ideeën aan en stond er maar één kerkje op zijn uiteindelijke werkplan. Jan van Scorel (Schoorl) trok zich teleurgesteld terug en de toekomstige droogmakerij werd simpelweg naar de naam van het water 'De Zyp' genoemd. Een situatie van Zevenhuizen aan de Hoogzijde naar de kadastrale gegevens in sectie B rond 1820 We hebben nog eens goed gekeken naar het Zevenhuizen aan onze Dorpsstraat en geconcludeerd dat het toch nog wat omvangrijker is geweest dan aanvankelijk werd aangenomen. Ook de percelen van aannemer Rood en zijn buurman Visser blijken erbij te horen, en zelfs het terrein van de Aldi waar het grootste deel van de vorige Historisch Niedorp, informatieblad 2009 nr. 2

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2009 | | pagina 21