Zevenhuizen aan de Hoogzijde -20- door Jan Keuken en Annet Klomp-Keuken (archiefgegevens) We laten de Laagzijde achter ons en richten ons op de vroegere bebouwing aan de Dorpsstraat zelf. Maar voordat we dat doen komen we nog even terug op dat rijtje min of meer zelfstandige woonplaatsen van Tweehuizen, Driehuizen tot en met Tienhuizen dat dit voorjaar uit de topografische atlas is geselecteerd. Tussen de reacties die ik op het vorige artikel mocht ontvangen zat een schrijven van een oude bekende: Cor Oudendijk. Een man die bij de historische club van Langedijk zijn sporen al lang verdiend heeft, maar ook iemand die zijn mooie achternaam te danken heeft aan ons eigen minuscule poldertje tussen 't Veld en de Moerbeek, namelijk 't Oude Dijkje. Cor heeft vroeger bij de PTT gewerkt in een tijd dat de postcode nog niet bestond. Als een plaatsnaam op een brief vraagtekens opriep en men toch graag wilde weten wat men nu precies bedoelde, had men een drietal vraagbaken tot zijn beschikking. Ten eerste een lijst met alle bestelkantoren en de daarbij behorende plaatsen, vervolgens een algemene lijst van woonplaatsen, buurten en gehuchten. Kwam men er dan nog niet uit dan was er nog 'de Pott', oftewel het 'Aardrijkskundig woordenboek van Nederland', samengesteld door ene meneer M. Pott. Cor heeft de hand weten te leggen op een der laatste exemplaren voordat alles werd weggegooid. Hij heeft nu de moeite genomen om met behulp van dat boek opnieuw te kijken naar de Tweehuizens, de Driehuizens enzovoort. Voor de volledigheid lijkt het me best zinvol om tenminste de aantallen van de twee lijsten maar eens naast elkaar te zetten. Er zijn hier en daar opvallend grote verschillen. Mijn lijst Pott Tweehuizen 1 2 Driehuizen 7 21 Vierhuizen 2 13 Vijfhuizen 4 16 Zeshuizen 0 0 (wel 2 x Zeshoeven) Zevenhuizen 13 22 Achthuizen 3 3 Negenhuizen 1 2 Tienhuizen 3 5 plus 1 Tienhoven) Samen 34 84 plus nog 3) Driehuizen Zevenhuizen bij mij circa 60%, en bij Pott circa 50 Omdat het hier om Zevenhuizen draait is het wellicht aardig om even te kijken naar alle verwijzingen bij Pott. Hier komen ze: bij Gouda, bij Rijpwetering (Z.H), De Leek (Gron.), Vlagtwedde (Gron.), Tenboer (Gron.), Franeker, Schiermonnikoog, Kollumerland (Fr.), Veenwouden (Fr.), Texel, Heiloo, Amsterdam, Apeldoorn, Doornspijk (Geld.), Heerewaarden (Geld.), Dreumel (Geld.), Kampen, Eelde (Dr.) en Hoogland (U.). Hoe je het ook bekijkt, er gaat niets boven Zevenhuizen, maar de lijst Pott geeft slechts een minimaal verschil met Driehuizen. Moeten we aannemen dat het echt een kwestie is van heilige getallen? Zeker, een andere verklaring lijkt uiterst onwaarschijnlijk! Historisch Niedorp, informatieblad 2009 nr. 2

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2009 | | pagina 20