1). Appel Kz»., REGULATEURS. -19- waarin hoop en vrees in twee zinnen worden uitgedrukt: '11 Jan.: bij slager Van Z. wordt een tweeling geboren, twee meisjes. Formaties bommenwerpers vliegen over naar Duitsland.' Dorpsstraat 114, 'Het Koetshuis', is één van mijn hoofdpijndossiers. Tot op heden is bij mij bekend waar enige metselaars hebben gewoond (o.a. Piet Krabman), D.A. de Bruin had daarin een grossierderij in tabakswaren, J. van Splunter een garage en transportonderneming, Piet Oud tijdelijk een kapperszaak. Met dank aan Jaap Kooij uit Nieuwe Niedorp kan ik er met zekerheid een naam aan toevoegen. Wijnhandel Sloos, gedateerd rond 1900. Van Jaap kreeg ik twee loden doppen van wijnflessen, met de opdruk aan de rand 'A. en R.C. Sloos Winkel' en in het midden vermoedelijk het familiewapen. Hij had deze doppen ooit eens gevonden in de 'skotwal' van de voorsloot aan de Dorpsstraat van Winkel. Voor de duidelijkheid: 'skotwal' is de grond of de bagger die bij het graven of baggeren van een sloot op de wal wordt 'geschoten' of gegooid. Nog even terugkomend op die 31 vragen, met name de vragen 7 en 23. Wie is Appel die ansichtkaarten verkocht? En wie is Appel de horlogemaker met de bijnaam Edison? Deze twee vragen leverden een boeiend stukje geschiedenis op. Het gaat om dezelfde man, Dirk Appel Kz. Het stukje in het West-Fries van Wum Keetman in het informatieblad nr. 28 van mei 1997 van onze stichting is de aanzet geweest. Wum had het over een Appelman: "Die heb de vorrige dikkepaal uitbeiteld bij timmerman Brugman op de wurft, zo'n tachtig jaar lede." Gezamenlijk kwamen we erachter dat deze man Dirk Appel Kz moest zijn. Een veelzijdig man. Wat zijn ogen zagen maakten zijn handen. Dat leverde hem zijn bijnaam Edison (uitvinder van de gloeilamp) op. Vandaag zou deze man de bijnaam Willy Wortel hebben gekregen. Het relaas van Wum, maar dan wel met de juiste naam, werd bevestigd door een Winkeler die de acht kruisjes is gepasseerd. Ooit verdiende hij zijn brood in zijn ambachtelijk bedrijf. Op zijn verzoek zal ik zijn naam niet noemen. Dit is zijn verhaal: "Dirk Appel was ooit timmerman bij D. Brugman (tegenover garage Keetman, Dorpsstraat, Maarten Mooij) voordat hij met een horlogemakerij begon." Na een korte onderbreking vervolgde hij zijn verhaal: "Kijk, hier heb ik een tekeningetje voor jouw." Het is een maatschets, getekend door hemzelf, van de gesneuvelde dikke paal die Dirk Appel had gemaakt. "Die dikke paal van toen, daarvan heb ik het einde van nabij meegemaakt. In de winter van 1943 heeft een bewoner van Aartswoud hem omgezaagd. De man moet dat met een botte zaag hebben gedaan. Dat was duidelijk te zien aan het kromme verloop van het zaagvlak net boven de grond. Het restant van 70 cm liet hij in de Westfriese dijk zitten. Dat end heb ik latei- uitgegraven en op een crossie naar mijn ouderlijk huis vervoerd, waar het in stukken in de kachel belandde. Dat Japanse eikenhout gaf een behaaglijke warmte in een beroerde tijd." Aldus mijn zegsman. En zo verdween in 1943 de laatste tastbare herinnering van de man met de gouden handjes, Dirk Appel. Winkel, april 2009 Historisch Niedorp, informatieblad 2009 nr. 2 Horlogemaker te Winkel, bericht de ontvangst der nieuwste modellen Op elk uurwerk wordt twee jaretl -schriftelijke garantie toegezegd. Ook voor beide veeren geldt de garantie twee jaar. Concur reerende, doek voute prijzen.

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2009 | | pagina 19