-16- kazernewacht en in het soldatenhospitaal. Ten einde raad trok de Schager Municipaliteit in Den Haag aan de bel, onderwijl was D'Ardenne nog even persoonlijk in Schagen geweest en had en passant twee leegstaande woningen aan de Loet gevorderd om in te richten als extra hospitaal voor de vele ziek geworden soldaten. Op 10 november 1796 vertrok eindelijk het grootste deel van de ingekwartierde troepen o.l.v. kolonel Waldeck uit Schagen en daarmee begon de ellende voor de Kolhorner schippers. Zes Kolhorner schepen gevorderd Op bevel van generaal D'Ardenne worden in de Kolhorner haven zes schepen in beslag genomen, om het vervoer van de in Schagen ingekwartierde troepen, waaronder vele zieke Waldeckers, naar Hoorn en Enkhuizen te regelen. De zes Kolhorner schippers die geprest werden om hun schip ter beschikking te stellen waren Pieter Kaaper, Aldert Kok, Aarjen Seijlemaker, Dirk Kaaper, Jan Rensen en Willem Keijser. Uit de papieren valt op te maken dat de nog gezonde soldaten met de 'benenwagen' naar Hoorn en Enkhuizen marcheerden. De zes schippers waren gevorderd om de zieken en de bagage van het bataljon te vervoeren. Om de burgers van Kolhorn te informeren over de gang van zaken, had de Kolhorner Municipaliteit de volgende verklaring tegen het Wachthuis bij de haven gespijkerd: "Meedeburgers. Deeze diend tot antwoord op het berigt dat ik van den burger Cornelis Houtcooper heb ontvangen, 't es dat de Municipaliteit te Colhorn drie scheepen (later werden er nog eens drie gevorderd) voor de militairen in beslag had genomen, daar wij u lieden dankbaar voor zijn, voor uw lieden bewezen adsistentie. Gelieve zo goed te zijn om met brenger dezes een opgave meede te ge even, hoeveel vragt u zal reekenen. Met verzoek dat zij de haven niet uitgaan. Den dag van 't vertrekken der militairen weet men nog niet zeeker. Denklijk in 't agterst van deze week. Uw Dienstwillige Dienaar en Medeburger Jan Groen". Op de dag dat het Sint Maartensfeest in deze contreien gevierd werd, elf november, vertrokken drie haringschuiten uit het Kolhorner Scheepshok. Ze werden over de dijk getrokken en voeren via het binnenwater naar Schagen. Twee schuiten waren bestemd om de zieken van het tweede bataljon van het tweede regiment van Waldeck naar Hoorn te vervoeren, het derde schip was nodig voor het bagagevervoer. Terug uit Hoorn hadden ze ook weer wat vracht mee, want de 24 matrassen en 32 dekens, welke nodig waren bij het vervoer van de zieken, waren door Schagen beschikbaar gesteld en moesten natuurlijk weer bij de municipaliteit afgeleverd worden. In eerste instantie zouden er twee schuiten vertrekken, maar de Waldecker kolonel Von Chulich vond twee schepen niet genoeg en vorderde nog een haringschuit. Het eerste bataljon Waldeckers moest niet naar Hoorn, maar naar Enkhuizen vervoerd. Historisch Niedorp, informatieblad 2009 nr. 2

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2009 | | pagina 16