Waldecker soldaten uit Schagen in Kolhorner haringschuiten -15- door Jan Smit Schagen - We schrijven 1795 en bevinden ons in Schagen aan het eind van de 18e eeuw. De Franse inval in de Republiek der Zeven Verenigde Nederlanden heeft een einde gemaakt aan het bewind van stadhouder Willem V. De Fransen kwamen na de bezetting met een bestel van Vrijheid, Gelijkheid en Broederschap. Ook in Schagen werd het bestuur gewijzigd, de adel uit het slot werd de mond gesnoerd, de burgers mochten voor het eerst in de geschiedenis naar de stembus en er kwam een democratisch gekozen stadsbestuur, oftewel "de Municipaliteit". De eerste vergadering van de Schager Municipaliteit was op 27 april 1796, drie maanden later in juli kreeg de Municipaliteit een belangrijk klusje te klaren. Er lag een bericht op tafel of de Maire van Schagen en omgeving maar even 240 personen uit het Frans- Bataafse leger wilde inkwartieren. Onder de 240 soldaten bevonden zich ook nog 15 vrouwen. Het onderbrengen van al deze mensen bij gezinnen in Schagen werd met de reeds enkele weken in Schagen aanwezige kolonel Waldeck besproken. Waldeck was commandant van een sterke bezettingsmacht, ze waren ingekwartierd in de Schager kazerne. De 240 soldaten uit het Frans-Bataafse leger konden nog voor een deel in de Schager kazerne gepropt worden, de rest van de mannen en vrouwen werd in Schagen bij particulieren ondergebracht. Dat dit alles voor Schagen grote air financiële consequenties had werd snel ■J0BSSS9k duidelijk, er was geen cent meer in kas. Aifet Op 20 juli 1796 ging een Schager delegatie naar Alkmaar om de precaire v situatie in hun stad onder de aandacht iüH WSÊ I %'tI van generaal D'Ardenne te brengen en om terugtrekking van zijn troepen uit de regio Schagen te bepleiten. D'Ardenne beloofde, dat de troepen welke bij particulieren in de kost lagen, binnen tien dagen zouden vertrekken. Maar er gebeurde niets, de troepen bleven en de klachten stapelden zich op in het gemeentehuis. En daarbij had D'Ardenne zich de woede van de Schagenaars op de hals gehaald, door de schutterij te verbieden "om nog langer de trommel te roeren in de kazerne en tijdens het exerceren". Zelfs de Franse officieren betaalden hun kamerhuur niet en de Schager Municipaliteit kreeg ook nog de rekening gepresenteerd van de benodigde turven en kaarsen voor de Prins Lodewijk van Waldeck, als generaal majoor der cavallerie in dienst van de Verenigde Nederlanden Historisch Niedorp, informatieblad 2009 nr. 2 fPKtWK VAN VUYUj-YTl r*vb5«

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2009 | | pagina 15