Nakaarten over een omstreden Herindeling -12- ook gebeurtenissen van gisteren zijn geschiedenis, maar hebben vaak meer invloed dan ons lief is doorjan Keuken (op persoonlijke titel) We z 11 e n verenigd worden met de Wieringermeer, Wieringen en Anna Paulowna! Dat is de overduidelijke boodschap die velen van ons niet willen horen. Het zou goed zijn voor de Recreatie, voor behoud van de Ruimte en voor het kassencomplex Agriport.(?) Maar vooral voor het 'Onder ons gevoel van de kleine kernen'. Een onafzienbare plattelandsgemeente tegenover het smadelijk terzijde geschoven Schagen. Hoe het had uitgepakt als er een referendum was gehouden is moeilijk te zeggen, maar het aantal tegenstemmers zou in Niedorp aanzienlijk zijn geweest. Dat is in elk geval zeker. Onze geachte raadsleden, die vrijwel één front vormden, zijn mooi de dans ontsprongen. Tandenknarsend zullen veel Niedorpers de toekomst 'onder vreemde vlag' tegemoet zien. Het waarom van de keuze is voor de goegemeente veel te onduidelijk geweest en de gehoorde argumenten bijzonder weinig overtuigend. Om niet te zeggen onbegrijpelijk. Maar we weten nu in elk geval heel zeker dat inspraakavonden doekjes voor het bloeden zijn. Allerlei figuren doen daar hun zegjes. Sommigen omdat ze graag gehoord willen worden en indruk willen maken. Sommigen omdat ze een goed doordacht alternatief aanbieden en anderen die met de beste bedoelingen gewoon uit hun nek kletsen. Zo n ratjetoe aan uitingen en meningen brengt geen enkele wijziging meer in de gang van zaken. Hoe vriendelijk men ook te woord wordt gestaan. Inspraakbijeenkomsten kun je wat dat betreft net zo goed afschaffen, hoe democratisch ze ook lijken. Behalve als ze vooraf gaan aan een referendum, dat spreekt. Er zullen overal dorpsraden komen om de belangen van al die verschillende kernen nog zo goed mogelijk te behartigen. Wat daarvan terecht komt zullen we wel merken. Maar misschien is het de moeite waard om nog wat historische aantekeningen te maken. Eens was West-Friesland verdeeld in vier grote gebieden die ambachten werden genoemd. In de nog bestaande naam Geestmerambacht komt dat duidelijk tot uiting. De ambachten waren weer verdeeld in koggen. Zo lagen de Niedorpen en Winkel in de Niedorper kogge en Schagen met Barsingerhorn in de Schager kogge. En samen vormden we -je gelooft het misschien nauwelijks- het Niedorper ambacht! De indeling in koggen had een militaire bedoeling. Elke kogge had in de late middeleeuwen de verplichting om één oorlogsschip volledig uit te rusten ten behoeve van een graaf die op oorlogspad wilde. Het normale scheepstype was indertijd een kog of kogge. Vandaar dus. Binnen de koggen als landsdelen moesten de dorpen naar de grootte van hun inwonertal de bemanning leveren. Dat heette het aantal 'riemtalen'. Het woord 'kogge' wordt nog wel eens gebruikt om bijvoorbeeld een toeristische route te benoemen of grote gefuseerde gemeenten van een nieuwe naam te voorzien. Zo hebben wij Noorder-Koggenland en Wester-Koggenland leren kennen, refererend aan het voormalige ambacht de Vier Noorderkoggen. (Overigens ook al weer samengevoegd tot de grote gemeente Medemblik.) Historisch Niedorp, informatieblad 2009 nr. 2

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2009 | | pagina 12