-10- "Het is dat U de burgemeester bent. Was U wethouder dan had U een motie van wantrouwen van onze fractie gekregen.Dergelijke uitingen brachten bij het publiek veel hilariteit te weeg. Gelijktijdig met de verkiezingen voor de Provinciale Staten op 27 maart 1974 konden de stemgerechtigde ingezetenen middels een opiniepeiling hun voorkeur kenbaar maken uit een viertal mogelijke locaties voor een gemeentehuis. Een dag eerder stond op de voorpagina van de 'Schagercourant' een grote advertentie met de volgende inhoud: Niedorpers Verbouw klooster kost 1,2 miljoen minder Dit is voor U 65,00 per jaar minder Overgang verkeersweg geen bezwaar In 1975 is het viaduct toch klaar. Het gerucht deed toen de ronde dat dokter Van Os ten nauwste bij de plaatsing van deze advertentie was betrokken. In 1976 kon er een nieuw gemeentehuis in gebruik worden genomen aan 'De Meet' gelegen tussen Nieuwe Niedorp en Winkel. Geneeskundige zorg voor armlastigen Tot de reformatie die in Nieuwe Niedorp tijdens de jaren 1573/1574 plaatsvond, was zowel de financiële als de geneeskundige zorg voor armlastigen afhankelijk van de 'Heiligen Geestmeesters' die toen de armvoogden waren namens de r.k.-kerk. Tot ongeveer het jaar 1645, zo'n zeventig jaar lang dus, was er kennelijk sprake van een samenwerkingsverband. Zowel Heiligen Geestmeesters als Armvoogden worden genoemd in de archiefstukken uit die periode. Nadien was de ziekenzorg van armlastigen onder de inwoners een taak voor het dorpsbestuur (na 1798 het gemeentebestuur). Deze gaven de ziekenzorg voor armlastigen in handen van de chirurgijns. Die dienden hun nota's voor behandeling van deze patiënten in bij het gemeentebestuur. Ook werd er tussen het dorpsbestuur en chirurgijns wel een contract afgesloten voor geneeskundige verzorging van de armen, tegen een bedrag van 30,00 tot 60,00 per jaar. Met de komst van dokter P. Maats in 1891 volgde gelijktijdig zijn aanstelling als gemeentearts belast met de geneeskundige armenzorg. In het voorjaar van 1893 trok het de aandacht van door het gemeentebestuur benoemde armvoogden dat de uitgaven voor geneeskundige hulp aan armlastigen steeds hoger opliepen, veroorzaakt door toename van het aantal patiënten onder hen. Met de dokter werd overeengekomen dat die tegen een vaste jaarlijkse vergoeding van 1000,00 de geneeskundige verzorging van de armen op zich zou nemen. Bij dat bedrag was het leveren van levertraan en verbandmiddelen met breukbanden niet inbegrepen. Jaarlijks stelden armvoogden een lijst samen waaruit bleek dat soms meer, dan weer minder gezinnen in aanmerking kwamen voor kosteloze geneeskundige zorg door de Historisch Niedorp, informatieblad 2009 nr. 2 Het bestuur van de armenadministratie omstreeks 1907. Van links naar rechts S. Prins, K. Blokker, J.B. Wilken, J. de Vries en K. Mijts

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2009 | | pagina 10